Belediye İstişare Toplantısına Öneriler

Belediye Başkanlığımız tarafından Sivil Toplum Örgütleri, Muhtar ve Siverek hakkında sözü olan vatandaşlarla ilk defa 2 Kasım 2014 Pazar günü bir istişare toplantısı yapılmıştır. Bu toplantı için hazırladığımız bazı önerilerimizi toplantıda özet olarak sunduk. Bizim dışımızda çok sayıda vatandaşlarımız da çeşitli önerilerde bulundular. Belediye Başkanımız Sayın Resul YILMAZ sabırla ve dikkatle dinlediler.

Önerilerimizi aşağıya çıkarıyorum.

1- Merhum Turgut ÖZAL hükümeti döneminde Milli Eğitim Müsteşarlığı görevi sırasında Siverek Anadolu Lisesini açan, Vakıf İlköğretim Okulu binasını yapan, hiç kimse Siverek için benden bir şey istenmiyor diyen, Siverek ve Siverekliyi seven sevgi dolu örnek bilim adamı hemşerilerimiz Prof. Dr. İhsan SEZAL’ın isminin uygun bir yere verilmesi.

2- Şanlıurfa Valiliği, TÜBİTAK ve Harran Üniversitesinin ortak projesi olan Şanlıurfa il ve ilçeleri envanter araştırma projesi kapsamında Siverek merkez ve kırsalında yapılan araştırmalar sonucunda Siverek ve bölge tarihi ve turizmi için çok önemli tarihi kültür varlıkları bulunmuş ancak kentimizin merkez ve kırsalı için hazırlanan bilimsel araştırma proje bütçesi konu Siverek olunca bittiği için kitap olarak basımı gerçekleştirilememiştir. Hazırladığımız projeyi İl Genel Meclisine sunup karar alındığı halde 27.140 TL’lik ödenek bir türlü gönderilmemiştir. Siverek envanter çalışması ile ilgili 2 bilimsel kitabın basılması.

3- Fırat vadisindeki tarihi ve doğal güzelliklerin araştırılması ve projeler hazırlanması için Büyükyakıtlı (Hop) köyünden Çaylarbaşı bucağına kadar olan bölgede Belediyemizin meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve teknik elemanlarının katılımı ile tekne gezisi ve karadan 3-4 günlük keşif gezisi yapılarak, bölgenin ve Takoran köyünün turizme açılabilmesi için neler yapılabileceği konusunda proje çalışmaları zaman geçirmeden başlatılması.

4- GAP projesinde Siverek-Hilvan pompaj sulama projesi olarak adlandırılan ancak Siverek ile ilgisi olmayan Siverek-Viranşehir Pompaj Sulama Projesi olduğu anlaşılmıştır. GAP kapsamında Siverek ovalarının pompaj sulama projesinin gerçekleştirilmesi. Burada merhum Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL 1991 yılında Diyarbakır’da Siverek heyetine” Rakım yüksek olduğundan Siverek GAP’tan yararlanamıyor. Siverek’in il olmasında başka çaresi yoktur.”demişti. Eğer rakım yüksek ise kentimizin kalkınıp gelişmesi için başka çeşit yatırımlarla geliştirme yöntemleri hükümetimiz tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu da Siverek’in il hakkının iadesi, Karacadağ üniversitesinin kurulması, turizme açılması ve Organize Sanayi Bölgemizin kurulması ile olur. Urfa Büyükşehrine bağlanması ile kalkınıp gelişmek, çağdaş kentler arasında yer almak mümkün olamaz.

5- Geçmiş yıllarda Siverek Kent Konseyi formalite olarak yapılırken 2014 yılında hiç toplanamadı. Bu büyük bir eksikliktir. Kent Konseyi toplandığında İdarenin istişare yoluyla ufku açılacak, birçok kişi ve kurumları yönetime katmak yoluyla insanların kaynaşması sağlanacak, fazladan insan desteğine sahip olabileceği gibi onları kazanıp kaynaşabileceğinden Kent Konseyinin acilen faaliyete başlatılması.
6- 1993 yılından günümüze Siverek’te Kültür Merkezi kurulacağı söylentileri ne yazık ki bu güne kadar gerçekleşememiştir. 2013 yılında arsa ve imar sorunları çözülerek İl Kültür Müdürlüğüne gönderildiği halde bir sonuç alınamamıştır. Siverek Kültür Merkezi projesi acilen başlatılması.

7- Urfa’nın kurtuluşu için Siverekli büyüklerimiz elinden geleni yapmış, 500 civarında silahlı kuvvet, lojistik destek ve 2 topla birlikte Urfa’ya gittikten sonra kurtuluş savaşı başlatılmış ve Urfa kurtulmuştur. Ne yazık ki Urfalı yöneticiler 11 Nisan kurtuluş etkinliklerine Sivereklilerden bahsetmediği gibi hiç kimseyi davet bile etmemişlerdir. Gençlerimizi bu konuda bilgilendirip bilinçlendirmek amacıyla Urfa’nın kurtuluşu ile ilgili Sivereklilerin neler yaptığı konulu panel ve sempozyumların yapılması, 6 Şubat tarihinde Siverek kuvvetlerinin Urfa’ya hareketlerini sembolik törenlerle kutlamak, kurtuluş gününün düzenlenmesi, bu etkinliklerin geleneksel hale getirilmesi ve bir anıtın yapılması.

8- Kentimizin sokak ve evlerinin otantik yapısının korunması için projeler hazırlanıp uygulanması.

9- Tarihte il olan ve haksız siyasi bir kararla ilçe yapılarak düşman işgalinden kurtardığı ile bağlanması çok sayıda kentli, kültür düzeyi yüksek ve sermaye sahibi insanlarımızın göç etmesine, kentimizin istenen ve arzulanan kalkınmayı gerçekleştirememesine neden olmuştur. Bu karar Siverekliler tarafından büyük bir haksızlık olarak değerlendirilmektedir. Kentimizin tarihte il olduğunu kamuoyu ile paylaşmak ve bilgilendirip kent tanıtımı adına kent girişindeki üstgeçitlerin bir yüzüne “ Tarihi Siverek iline hoş geldiniz” diğer yüzüne de “Tarihi Siverek ili iyi yolculuklar diler” mesajlarının yazıldığı tabelalarının asılması.

10- Kentimizin dört bir yanı bağlarla donatılmış iken kentim büyüyüp gelişmesi sonucunda bağların imara açılması ile bağlar arsa ve evlere dönüştüğünden yok olmaya yüz tutmuştur. Kentimizin tarihten gelen bağcılık kültürümüzün yeniden canlandıracak toplantılar, paneller yapılmalı, projeler üretilerek fidanlar üreticilere ücretsiz dağıtılması için çalışmaların başlatılması.

11- Kentimizdeki sosyal yapı sonucunda küçücük bir kavgaya silahların karışması ile akan kanlar, meydana gelen ölümler, dağılan yuvalar ve başlayan kan davalarının yanında 1979 yılından günümüze bölgedeki çatışmalar ve komşularımızdaki savaşlar sonucunda akan Kanlar elbette ki herkesi üzmekte ve huzursuz etmektedir. Silahlara son mesajı verecek namlusu bağlı üzerinde ağzında zeytin adlı bulunan bir güvercin anıtının yapılarak kent merkezine konmalıdır.

12- Bir kentte sanat ve sanatçılar olmadığında o kentin çağdaş kentler arasına girmesi düşünülemez. Tiyatro hocası hemşerimiz Sayın Şeyhmus ÇİLENTİ büyük fedakârlıklarla yokluk içerisinde kurduğu amatör SUK Tiyatromuza sahip çıkılmalı, desteklenmeli ve belediyemizin bünyesine alınmalı.

13- Gerek yukarıda arz etmeye çalıştığımız çalışmaların ve gerekse dile getiremediğimiz çeşitli projeleri gerçekleştirebilmek için birlikte güç birliği içerisinde çalışarak gerçekleştirmekten başka çaremiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle Mülki amirler, Belediyemiz, STK, Muhtar ve halkımızla birlikte çalışarak kent kalkınası için mücadele verilmelidir.

Katılımcılardan konuşmak isteyen herkes görüş, düşünce ve önerilerini dile getirdikten sonra Belediye Başkanımız Resul YILMAZ 55 dakikalık bir konuşma ile 9. Maddedeki önerimizin dışında bütün görüş ve önerilere ayrıntılı cevaplar verdiği gibi elinden gelen desteği vereceklerini beyan ve ifade ettiler.

Çok olumlu ve verimli geçen toplantının her ayın ilk Pazar günleri tekrarlanacağını açıklamaları da katılımcı demokrasinin en güzel işaretlerinden biri olarak değerlendiriyoruz.

Kentimize hayırlı ve uğurlu olsun. Saygılarkocali-aymaz-yazdi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Otomobilin çarptığı yaya yaralandı

Siverek’te meydana gelen trafik kazasında bir kişi  yaralandı. Kaza, 15.00 sıralarında ilçenin Güney mahallesinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre ilçenin Atatürk Bulvarı üzerinde meydana gelen kazada karşıdan karşıya geçmek isteyen Bayram Akgüler (57) isimli vatandaşa sürücüsünün ismi belirlemeyen otomobilin çarpması sonucu şahıs yaralandı. Olay yerine çağırılan ambulansla Siverek devlet hastanesine kaldırılan şahsın […]