Siverek’te kadına şiddet yürüyüşü

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Siverek Kadın Meclisi Platformu kadına şiddet olaylarıyla ilgili Yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Grup ilçenin Hürriyet Caddesi Lezgo parkından Kanlıkuyu parkına kadar sloganlar atarak yürüdü, yürüyüşün ardından basın açıklaması yaptı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan kadın meclisi üyesi Berivan Çetiner şunları kaydetti:

“Kadınlar tarih boyunca bir kültür haline gelen şiddet terörüne karşı tarihin tüm zamanlarında dünyanın her yerinde kelebekler diye sembolleşen Mirabel kardeşler gibi bugün direnerek örgütlenerek mücadele etmektedir.

Her gün, her dakika Hindistan’da,  Çin’de Ukrayna’ da Nijerya ‘da Mısır da ABD’de Avrupa’da, İran’da Irak’da Türkiye’de Kürdistan’da yani dünyanın her yerinde kadınlar psikolojik ekonomik ve her türlü şiddete maruz kalmaktadır.

Tecavüze uğramakta sokak ortasında öldürülmektedir. İktidar savaşlarının bombaları ile katledilmekte. Yerinden yurdundan sürgün edilmekte ve savaş ganimeti olarak köle pazarlarında satılmaktadır.

Yaşamın her alanını soluksuz bırakan erkek egemen devlet anlayışının bizleri hapsettiği bu yaşamı kabul etmiyoruz. İstemiyoruz. Bugün kadına karşı şiddetin geldiği aşama kadın kimliğine dönük saldırılar mücadelemizi büyütme gerekçemizdir.

Biliyoruz ki erkek egemen iktidarcı zihniyetin ürünü olan Şiddet ideolojik bir eylemdir. Sistemseldir. Bireysel değildir. Öyleyse şiddete karşı mücadelemiz de cevabımız da ideolojik ve örgütlü olmaktır

Bugün en vahşi sistemli savaşı Daiş çetesinin Ortadoğu’da yaptıkları tarihin en kapsamlı kadın kırımıyla karşı, karşıya egemen erkek ideolojisinin muhafazakârlık cinsiyetçilik milliyetçilik silahıyla kuşanan Daiş çeteleri kadın şahsında toplumsal değerlere saldırmaktadır.

İşgal ettikleri her yerde ilk başta kadına yönelik fetva çıkarmaktadır. Musul ve Şengal de binlerce Ezidi, Türkmen Asurî, Arap ve Kürt kadınları kaçırılarak pazarlarda satılmış ve binlerce kadına tecavüz edilmiştir.

Tarih boyunca sistemler şiddeti, toplumları ve kadınları köleleştirmenin temel aracı olarak kullanmıştır.

Tarihin ilk ezilen sınıfı ulusu cinsi olan kadına karşı uygulanan Şiddet topluma karşı uygulanan şiddettir. Bu şiddete karşı verilebilecek en önemli yanıt kadının kendi sistemini en başta öz savunma olanı olmak üzere Kadının kaybettiği ve yok sayıldığı bütün alanlarda örgütlü güç haline getirecektir.

1960 yılında katledilen mirabel kardeşlerden 2012 yılında Paris’te hunharca katledilen Sakin’lerin özgürlük mücadelesi bugün tecavüzcüye amansız bir öz savunma gücüyle cevap veren Reyhan Cebbarı’nın eyleminde Arin Mirxan ve Kelebek Ruhlu yoldaşımız Kader ORTAKAYA şahsında Kobane’de can buluyor. Bu yıl 25 Kasımı kadına yönelik şiddetle uluslar arası mücadele gününü tüm direnen ve bu yolda şahadete ulaşan kadınlara atfediyoruz. Kadına yapılan saldırılar karşısında aynı ruhla mücadele edeceğimizi beyan ediyoruz. Bu ruh ve sorumlulukla Erkek egemen devletçi zihniyetin, iktidarın kadın iradesine, fikrine, bedenine, emeğine dönük saldırılara karşı mücadelemizi yükseltmek.

Bu zihniyetin günümüzdeki en somut en geri temsilcisi Daiş karşısında Arîn Mirxanlaşmak Kürdistan’da ve Ortadoğu’da köklerinden filizlenen kadın direnişini selamlamak Kadın yoldaşlarımızın şahsında Kader Ortakaya’nın son sözlerini yineliyoruz.

“Halkım mücadeleme sahip çıksın diyordu. Söz veriyoruz Kader yoldaş mücadeleni ve direniş ruhunu yaşatacağız”

Basın açıklamasının ardından grup alanda alkışlar ve sloganlar atarak sessizce ayrıldı.

Daha önce yayımlanan “ Çocuklara Kürtçe Zazaca kurs ” haberimizi okuyabilirsiniz

siverekte-kadina-siddet-yuruyusu (1) siverekte-kadina-siddet-yuruyusu (2) siverekte-kadina-siddet-yuruyusu (3)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Gücü evinde 1 puana razı oldu

Şanlıurfa Süper amatör liginde mücadele eden Siverek Gücü kendi evinde Birecik Belediye Spor ile 1-1 berabere kalarak puanını 7 ye çıkardı. Siverek Firkan Tüysüz stadın da saat 13.30 karşı karşıya gelen Siverek Gücü Spor ile Birecik Belediye Spor arasında oynanan maçta rakipler birbirini üzmedi. Maçın ilk yarısında hızlı başlayan Siverek […]