80’lik Mehmet Ustayı Cereyan Çarptı

Mehmet usta 80’e merdiven dayamış bir meslektaşımız, benim için meslektaştan öteye amca diyebileceğim kadar yakın biri.

Edebiyat olsun diye yazmıyorum. Mehmet Ustayı aslında önce felek çarpmış. Yıllar öncesinin vebası olan verem hastalığı annesini, babasını o henüz beş yaşlarındayken almış. Mehmet Ustanın ondan iki yaş büyük ağabeyi Osman Ustayla Küçük yaşlarda hem yetim hem öksüz kalmışlar.

Çocukluğu Diyarbakır sokaklarında geçmiş. Henüz 14 yaşındayken  matbaa ve gazete işiyle tanışmış.

Ağabeyi gazetede dizgicilik yaparken kendide her sabah yerel gazeteleri koltuğunun altına alıp yüreğinde ki isyan ve acıyı sesine yükleyerek bağırıyordu” Yazıyor… Yazıyor Diyarbekiri yazıyor” 

Mehmet Usta ile ağabeyi 1957 yılında gazetecilik ve matbaada çalışmak için Siverek’e geliyorlar.

O dönemde Fettahlı ailesinin çıkardığı Siverek’in sesi gazetesini çıkarıyorlar. Bir müddet sonra  Siverek’in ilk gazetesi olan  İrfan  Gazetesinde  çalışmaya başlarlar.

İki kardeş kalemlerini satmadıkları için, gazeteyi hiçbir güce peşkeş çekmedikleri için sadece doğruları yazdıkları için yıllarca yarı aç yarı tok gazetecilik yaptılar.

İki kardeşin tek derdi Siverek’in gelişip aydınlık yarınlara taşınmasıydı. Gazete ayrıca Siverek’te yetişen tüm gazeteciler için bir okul görevi gördü.

Diğer arkadaşlarımı bilmem benim için İrfan Gazetesinin Osman ve Mehmet ustaların ayrı bir yeri vardır. Onlar benim ailemin birer parçalarıdır. Çoğu zaman onlarla hem ağladık hem güldük, haksızlığa ve zulme karşı durmayı Osman ustadan öğrendik.

Önce ki gün uğradım Mehmet Ustaya öfkeliydi, kızgındı isyan ediyordu DEDAŞ’a önceleri her Sivereklinin son günlerde duyduğu öfkeye yordum. Kızma usta keyfi elektrik kesintileri memlekette herkesin derdi.

Usta zar zor seçen gözlerini bana çevirerek Dolaş DEDAŞ beni resmen çarptı. Usta dedim DEDAŞ cereyandır Allah korsun kül eder seni.

Usta elindeki yazıyı bana uzatarak” zaten kül etmiş dumanımı artırmış ya yakmış beni çarpmış hem de nasıl çarpmış bana 600 TL fatura kesmiş”

Ben faturayı Gazeteye kesilmiş Senarken meğer kesilen fatura ustanın evine kesilmiş. 600 TL az para değil ev mi fabrika mı karar veremedim.

Ustada karar verememiş olacak ki saatini kontrol etmiş yok demişler sen kullanmışsın. İkinci fatura 700 TL gelince usta resmen ceyerana kapılmışçasına titremeye başlamış. Gözleri görmediği için o söylemiş birileri yazmış derdini Önce Başbakana, Enerji Bakanına e mail atmış derdini anlatmaya çalışmış, sıra Cumhurbaşkanında bu kez derdini ona anlatmaya çalışmış.

Desene dedim usta cereyan seni fena çarpmış meğer kendisi için öfkelenmemiş ayda 900 TL emekli maaşı alanlar için öfkelenmiş.

Kafasından bir hesap yaptı konuşmaya başladı” Beni boş ver benim gazetem var bana çok gelse de bir yerden borç alır öderim. Bir emekliyi düşün adam ayda 600–700 elektrik faturasına ayırsa çocuklarına evine nasıl bakacak. Birde diyorlar millet kaçak yapıyor ya bu fiyattan elektrik satarsanız bu vatandaşlara millet ne yapsın, ben böyle çarpılıp şaşkına dönüyorsam iş bulamayanlar, asgari ücretle çalışanlar ne yapsın?

Vallahi usta vatandaşı bilmem ama sen fena çarpılmışsın. Tam kapıdan çıkarken konuyu haber yapmamı istedi. Boştur dedim ben haber yapacağıma vatandaş senin yaptığını yapsın Başbakana, ilgili Bakanlara dilekçe yazsın. Desinler Allah aşkına gelin memleketi cereyan çarpıyor.

Fatura keserken

Karanlıkta bırakırken

Her halükarda

DEDAŞ Bizi çarpıyor.

80lik-mehmet-ustayi-cereyan-carpti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek'te Araç Yangını

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hareket halinde iken alev alan otomobil kullanılamaz hale geldi. Olay, saat 11.00 sıralarında Şanlıurfa-Siverek kara yolu şehir girişinde meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, Siverek – Şanlıurfa kara yolu şehirler arası otobüs terminali kavşağında Şanlıurfa istikametine hareket halinde bulunan Rıfat Acar isimli vatandaşa ait 63 N 0925 plakalı […]