Siverek’te, Uludere olayı yıl dönümünde protesto edildi

Şanlıurfa Siverek’te, 3 yıl önce Şırnak’ın Uludere ilçesinde hava operasyonunda hayatını kaybeden 34 kişinin faillerinin bulunmaması protesto edildi.

HDP ve DBP Siverek teşkilatları, Roboski olayının yıl dönümü nedeniyle ilçenin Kanlıkuyu parkında bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. “Roboski’nin hesabını soracağız, unutursak kalbimiz kurusun” yazılı pankartın açıldığı açıklamada, konuşan DBP İlçe başkanı İbrahim Ayyıldız, Roboski olayının sorumlularının yargı önüne çıkarılması gerekirken, Roboski için adalet isteyen Roboskili ailelere davalar açıldığını ifade etti. Ayyıldız, katliamın sorumluları olan asker, sivil, bürokrat ve siyasetçilerin halen korunduğunu söyledi.

Ayyıldız tarafından okunan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: Roboski’de bundan 3 yıl önce, devletin savaş uçakları, çoğu çocuk ve genç 34 insanı katletti. Yaşamını sürdürmek için büyük tehlikeleri göze alarak sınır ticareti yapanları bombaladı. Roboski Katliamı’nın üzerinden üç yıl geçti, ancak sorumlular hala yargı önüne çıkarılmadı. Roboski’li Kürt ailelerin payına ise suçlanmak, azarlanmak, soruşturulmak ve tutuklanmak düştü. Roboski Katliamı’nda yakınlarını kaybedenlere bir özür bile çok görüldü.

O günden bugüne, başta Roboskili aileler olmak üzere toplumdaki tüm vicdanlı bireylerin ve demokratik kurumların talebi, sorumluların yargı önüne çıkarılması oldu. Partimiz başta olmak üzere, çeşitli sivil toplum ve insan hakları kuruluşları, demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler, hukukçular ve Barolar hukuki sürecin takipçisi oldular.

Ancak katliamın asker, sivil, bürokrat ve siyasetçi sorumluları bugüne kadar korundu. Haklarında idari soruşturma bile açılmadı. Dava dosyası döndü dolaştı, katliamın karargâhına teslim edildi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca başlatılan soruşturmada, şüphelilerin isimleri dahi tespit edilmeden görevsizlik kararı verildi ve dosya Genelkurmay Askeri Savcılığı’na devredildi. Bu savcılık da soruşturmayı usulen yürüttü. Kurum içi yazışma yoluyla katliamın gerçekleştiği emir komuta zincirini tek tek tespit etmesine rağmen, faillerin hiç birinin ifadesini dahi almadı ve takipsizlik kararı verdi. Buna itiraz başvurusu ise katliama imza atan Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nca reddedildi. Temmuz 2013’te Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvuruda da halen bir sonuç elde edilmedi.

Meclis’te kurulan komisyonun AKP’li çoğunluğu, katliamın aydınlatılması için değil, üstünün örtülmesi için raporlar yazdı. Katliama açıklık getiren raporlarımız, TBMM’nin internet sitesine bile konulmadı. Dönemin Başbakanı Erdoğan, Roboski Katliamı’nda sorumluluğu bulunanların yargılanması için bir tek adım atmadı. Aksine, katliama imza atan dönemin Genelkurmay Başkanlığı’na ve komuta kademesine hassasiyetlerinden ötürü teşekkür etti.

Roboski Katliamı, Kürt halkına yönelik özel savaş politikalarının bir sonucudur, son derece planlı ve bilinçli yapılmıştır. Katliamın planlayıcısı ve karar veren gücü siyasi iktidardır. Bu nedenle aradan 3 yıl geçmesine rağmen, sorumlu hiçbir kişi tutuklanmadı ve soruşturmaya alınmadı.

Roboski Katliamı, halklarımızın ortak yaşama iradesine, Kürt halkının demokrasi, özgürlük ve eşitlik taleplerine indirilmiş zalimane bir darbe olarak hala aydınlatılmayı bekliyor. İnsanlık dışı uygulamaları yok saymak, unutturmak ya da üstünü kapatmak mümkün değildir. Bu konu açıklığa kavuşana, siyasi ve askeri sorumlular yargılanıp ceza alana kadar susmayacağız.

Geçmişle yüzleşilmesi, hakikatlerin ortaya çıkarılması güncel bir talebimizdir. Bu katliamın üzerinden ne kadar süre geçerse geçsin, iktidar kendi icraatıyla yüzleşmeyi reddetse de, bu katliamın failleri yargı önüne çıkarılarak cezalandırılmadan kalıcı, adil ve onarıcı bir toplumsal barış sağlanamayacaktır.

Roboski Katliamı’nın faillerinin açığa çıkarılması ve yargılanması için yerel ve uluslararası bütün hukuk süreçlerini takip etme kararlılığındayız. Türkiye halkları, demokrasi ve barış güçleri bu hesabı sormak için kararlı bir şekilde mücadeleyi sürdürecektir. Katliamı unutmayacağız, unutturulmasına müsaade etmeyeceğiz.

Katliamın yıl dönümünde Cizre’ de dün itibarıyla bir arkadaşımız daha 90’lı yıllardaki gibi hizbul-kontralarca katledilmiştir. 90 lı yılları aratmayan devlet politikalarını kınıyor hükümeti bu zülüm politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

19 Aralık Maraş katliamının 36. yıl dönümüne girmiş bulunmaktayız. Maraş’ta Kürt kardeşlerimize karşı derin devlet ve faşist güçlerce halkımıza saldırılmış 400’ün üzerinde kişi katledilmiş, insanlar evlerini terk ederek başka şehirlere, başka ülkelere göç etmişlerdir. Bir nevi etnik temizlik uygulanmıştır. Maraş katliamını gerçekleştirenler ve arkasındaki güçler açığa çıkarılmamıştır. Devlet Roboski’de olduğu gibi Maraş’ta, Çorum’da, Sivas’ta katilleri ve arkasındaki güçleri gizlemeye korumaya devam etmektedir.

Üniversitelerde Kürt öğrencilere faşist güçler ve polis işbirliğiyle saldırılar yapılmaktadırlar. Gençlerimizin can güvenlikleri bulunmamaktadır. Siyasi iktidara çağrımızdır. İnsanlar arasında ayrım yapmayın, herkese eşit davranın. Sopayla, satırla, silahla öğrencilere saldıranlara güvenlik güçleri destek olmasın. Güvenlik güçleri bunu yaptıkça barıştan da o kadar uzaklaşırız.

Roboski katliamının yıldönümünde geçmişten bugüne Kürt halkına yapılan bütün insanlık dışı uygulamaları kınıyoruz. Barışın, özgürlüğün, insanca yaşamın bu topraklarda mücadelemizle kök salacağına olan inancımızla hepinizi selamlıyoruz”

Okunan basın açıklamasının ardından bir süre alkış çalıp slogan atan grup, daha sonra olaysız bir şekilde alandan ayrıldı.

siverekte-uludere-olayi-yil-donumunde-protesto-edildi


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek derbisinde gülen taraf Siverek Gücü oldu

Şanlıurfa Süper Amatör Liginde mücadele eden Siverek Gücü ile Siverek Belediye Spor karşılaşmasında gülen taraf Siverek Gücü oldu. Siverek ekipleri, ilçenin Şirinkuyu mahallesinde bulunan Firkan Tüysüz şehir stadyumunda saat 13.00’te karşı karşıya geldi. Siverek Belediye Spor’un kaptanı Mithat Bezirganoğlu’nun 20. dakikada kırmızı kart görmesinin ardından Belediye ekibi maçın geri kalan […]