Siverek’te Kış Aylarında En Çok Tüketilen Sebzeler

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kış aylarında bölgede elde edilen Çükündür ve kış kabağı benzeri sebzelerin çok tüketildiği belirtildi.

   Siverek Gıda Maddeleri Odası Başkanı Abdulvahit Sevdalı ilçede yetişen Çükündür ile Kış kabağının kış aylarında daha çok tüketildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“İlçemizde Çükündür veya yöre halkının tanımıyla Dipsor Kırmızı pancar A, B, C ve P vitaminleri bakımından zengindir. İştah açıcı, bеslеyici özelliği vardır, Siverekli eski aileler özellikle kış aylarında bölgemizde yetişen çükündürü sıkça kullanıyorlar toprakta kendiliğinden yetişen çükündürü söküp pazarda satan köylülerimiz satışından elde ettikleri parayla geçimlerine katkı sunuyorlar yeni nesil bu bitkiyi pek bilmese de eski nesil bu bitkiden yemek ve salât elde ettiği gibi haşlayıp romatizmalı bölgelerde sürdüklerinde romatizma hastalığına da iyi geldiğine inanılmaktadır. Yine bölgemizde yetişen kış kabağın vitamin bakımından zengin olduğu için kış aylarında yemek ve tatlılarda kullanılıyor. Bölgede bir kayıt tutulmadığı için kesin üretim miktarı bilinmiyor”

Yerde kendiliğinden yetişen Çükündür (Dipsor)’un kilosu 2 TL’den satılırken, kış kabağının kilosu 50 kuruştan satılıyor.

Kış sebzelerini satışını yapan Erdal Bar isimli esnaf yaptığı açıklamada şunları kaydetti” Çükündür  olarak bilinen   sebze  bölgemizde Dipsor olarak  biliniyor  sıkça kullanılıyor özellikle kış aylarında  yerden çıkarılan  çükündür köylüler tarafından  getiriliyor bizde  belli bir komisyon karşılığında  kendilerine satıyoruz, kış aylarında  en çok tüketilen sebzelerin başında  kış kabağı ve çükündür gelmektedir”

siverekte-kis-aylarinda-en-cok-tuketilen-sebzeler (1)

siverekte-kis-aylarinda-en-cok-tuketilen-sebzeler (2)

siverekte-kis-aylarinda-en-cok-tuketilen-sebzeler (3)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te ‘Aile İçi İletişim’ Semineri

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde SODES kapsamında faaliyet gösteren Kadın Kültür Merkezinde eğitim gören kadın kursiyerlere ‘Aile İçi İletişim’ isimli eğitim semineri verildi. İlçenin Yenişehir mahallesinde bulunan 2 Nolu Kadın Kültür Merkezi yöneticileri tarafından merkezde eğitim gören 50 kursiyere yönelik verilen seminerde etkili iletişim için yapılması gerekenler, anne-baba iletişiminde takip edilmesi gerekilenler […]