ŞANLIURFA KENT MÜZESİNE KAVUŞUYOR

Şanlıurfa’da Mahmutoğlu Kulesinin Kent Müzesine dönüştürme ihalesinin gerçekleştirildiği belirtildi.

Yaklaşık 2 bin metrekare alanı bulunan Mahmutoğlu Kulesininin Kent müzesine dönüştürmesi için çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanacağı bildirildi.

Bir yıl içerisinde tamamlanması planlanan Mahmutoğlu Kulesinin Kent müzesine dönüştürülmesiyle1000 yıllık tarihi yapı turizme kazandırılacak.

Karacadağ Kalkınma Ajansı Mahmutoğlu Kulesinin Kent Müzesi’ne dönüştürülmesi için mali destek protokolü Mayıs 2013 tarihinde imzalamıştı. Mali destek protokolüne göre Mahmutoğlu Kulesinin Kent Müzesine dönüştürülmesi için mali desteğinin yüzde 75’ni Karacadağ Kalkınma Ajansı geri kalanını da belediye karşılayacak.

Şanlıurfa Belediye Başkanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, çeşitli dönemlerde yaşanan afetler ve savaşlardan dolayı büyük zarar gören, yer yer duvar kalıntılarıyla günümüze kadar gelen Urfa Şehir Surlarının önemli bir bölümünü oluşturan Bey Kapısındaki Tarihi Mahmutoğlu Kulesinin Kent Müzesine dönüştürülmesini turizm açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Fakıbaba Kent Müzesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede “Kent Müzesi sadece seyredilen, ziyaret edilen değil, paylaşılan bir müze olacak. Kent Müzesinde Şanlıurfa’yı sadece tarihiyle değil bugünüyle de sunmak istiyoruz. Kent Müzesinde var olan ve var olacak tüm hikâyesiyle, tarihi, coğrafyası, ulaşımı, ekonomisi, sosyal yapısı, siyasi hayatı, sosyal ve kültürel aktiviteleri, ilkleri, anıları, ünlüleri, başarıları, iyi ve kötü günleriyle bir kenti canlandırmak istiyoruz. Kentlilerde Şanlıurfa’nın sahip olduğu değerler konusunda farkındalık yaratarak, kente aidiyet duygusunu pekiştirmeyi hedefliyoruz. Gurur, mutluluk ve heyecan duyacağımız bu projeye birlikte hayat vermeyi diliyoruz.” dedi

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonraki Haber

Barış Arayışında!

Sonu ölüm değil mi, yalan olan dünyanın, Kendini kainatın, padişahı mı sandın, Yalnızca görüntüdür, yansıttığı aynanın, Ölmem diyorsan eğer, nemruta çıkar adın. Ölümü unutursan, insanlıktan çıkarsın, İnsana ait olan, değerleri yıkarsın, Unutma ki yaradan, herşeyi görmektedir, Zulme devam edersen, canımızı sıkarsın. Ne menem bir bakıştır, batılının bakışı, Bahar ayında bile, […]