Siverek’te hatalı ilaç kullanımı 120 koyunu telef etti!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Güvercin köyünde yanlış ilaç kullanımından 120 koyun telef olduğu iddia edildi. İddialara göre, Güvercin köyünde hatalı ilaç dozajı kullanımından dolayı Selahattin İnal’a ait 120 koyun telef oldu. Telef olan hayvanların sahibi Selahattin İnal, “400 koyun için aldığımız ilacı 120 koyun üzerinde kullandık. Koyunların 120 tanesi de telef oldu. Telef olan koyunlarımızın kuzuları aç kalmasın diye komşulara dağıtıyoruz” dedi.

Telef olan hayvanları inceleyen İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli veteriner Şükrü Giriç, “İlçe Tarım Müdürlüğü’ne yapılan şüpheli hayvan ölümünü değerlendirmek için Güvercin köyüne geldik. Köyde yaptığımız incelemeler sonucunda hayvanların aşırı dozajdan dolayı telef olduklarını belirledik. Burada bulunan hayvan sahiplerine bu konuda gerekli bilgiler verildi. Özellikle ilaç alımı konusunda yetkili kişilerle görüşülmesi gerektiğine dair bilgiler verdik” diye konuştu.

Olayın ardından Siverek İlçe Tarım Müdürlüğü, ilçedeki kasapları bilgilendirmek için de çalışma başlattı. İlçe Tarım Müdürü Halil Süt, “Bu sabah itibariyle aldığımız duyumlara göre Siverek ilçemizin Güvercin köyünde yaklaşık 120 hayvanın telef olduğu ihbarını aldık. Hayvanların sahibiyle yaptığımız görüşmeye göre kullandıkları ilacın dozajını fazla kaçırdıklarından dolayı koyunların telef olduğu bilgisini aldık. Hayvanların ilacın dozajından veya başka nedenlerden dolayı öldüğünün anlaşılabilmesi için telef olan hayvanlardan bir tane numune alıp, veteriner gözleminden geçirmek gerekir. Telef olan hayvanların Siverek’te veya başka yerlerde etlerinin satılmasıyla ilgili önlemlerimizi aldık. Bu konuda Siverek kasaplarını bilinçlendirdik” dedi.

siverekte-hatali-ilac-kullanimi-120-koyunu-telef-etti (1) siverekte-hatali-ilac-kullanimi-120-koyunu-telef-etti (2) siverekte-hatali-ilac-kullanimi-120-koyunu-telef-etti (3)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

'Kobani DAİŞ'ten Temizlendi' Haberi Sevinçle Karşılandı

Kobani’nin DAİŞ militanlarından temizlendiği haberinin yayılması üzerine Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Güzelkuyu meydanında bir araya gelenler halay çekti. Siverek’te akşam saatlerinde Kobani’nin IŞİD militanlarından temizlendiği haberi üzerine çok sayıda kişi araçları ile konvoy oluşturarak sevinçlerini kutladı. Güzelkuyu meydanında bir araya gelenler ise davul zurna ile halay çekerek zılgıtlar attı. Havai fişeklerin atıldığı […]