Oto Galericiler Karşı, Alıcılar Dört Gözle Bekliyor

“İkinci El Taşıt Ticareti Hakkında Kanun Tasarısı” ile devletin yıllık 2 milyar liralık vergi kaybı sona erecek. MASFED, tasarıyı AK Parti, CHP ve MHP’nin Meclis gruplarına sundu.

Kanun tasarısı ile birlikte 2. el taşıt satan galericiler sattığı aracın motor ve kaportasına 1 yıl garanti verecek, kilometresi ile oynanmasına ise son veriyor. Kanunun çıkmasının ardından ikinci el belli standartlara bağlanacak. Tasarıyla oto galericiliği ibaresi kalkacak yerine motorlu araç alım ve satıcıları kavramı gelecek.

Siverek’te 2. el oto alış satışı yapan galerici Hacı Hamza Hatipoğlu yaptığı açıklamada kilometre ile oynanmasının ahlaki olarak etik olmadığını fakat garanti olayının ise doğru bulmadığını söyledi.

Hatipoğlu, “Kanun tasarısı ile birlikte gelen kilometre ile oynanması halinde uygulanacak cezayı yerinde buldum. Yerinde ve çok doğru bir karar olduğu kanısındayım ki bu hem alıcıyı hem satıcıyı zan altında kalmaktan kurtarır. Motor ve kaporta garantisi tüketici açısından yerinde bir karar fakat satıcılar için uygulanması zor olur. Sebebine gelince birçok oto satıcısı aracı göz kararı satın alır. Özellikle bölgemizde yeni araçlar ekspertiz raporu ile alınırken eski model araçlarda bunu yapan çok az oto satıcısı vardır. Bunun nasıl bir yasal zemine oturacağını bilmeden yorum yapmakta çok doğru sayılmaz” dedi.

Daha önce iki kere 2. el otomobil satın aldığını her ikisinde de mağdur olduğunu belirten Edip Aran (44) yasa tüketiciyi koruyan bir yasadır oto galericilerin de belli sorumluluklar alması pazara ciddiyet kazandıracağı gibi tüketiciye de güven getirecek dedi. (Şükrü Dolaş – Cuma Sarı)

oto-galericiler-karsi-alicilar-dort-gozle-bekliyor (1) oto-galericiler-karsi-alicilar-dort-gozle-bekliyor (3) oto-galericiler-karsi-alicilar-dort-gozle-bekliyor (4)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te Şnt Ödemeleri Başladı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Şartlı Nakit Transferi (ŞNT) ödemeleri başladı.  İlçede eğitimde 14 bin 269 aile Eğitimde, 13 765 sağlık, 2 bin 840 gebelik toplamda 30 bin 874 aile ŞNT ödemelerinden faydalanıyor. ŞNT ödemelerinin yapıldığı ilçenin Hürriyet Caddesi üzerinde ki PTT şubesinin önünde yoğunluk yaşandı. Hak sahibi aileler sabah erken saatlerde PTT binası […]