Kürdi-Der 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü Açıklaması

1

Siverek ilçesinde faaliyet gösteren Siverek Kürt Kültür Merkezi Derneği 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü münasebetiyle bir basın açıklaması yaptı.

Dernek yönetimi tarafından kaleme alınarak basın bürolarına gönderilen yazılı açıklamada anadilin insan derisi gibi olduğu vurgulanarak değiştirilemeyeceği belirtildi.

Açıklamada ayrıca şunlara yer verildi:

“Ana dilim, benim derimdir ve diğer diller ise giysilerimdir. İnsan ne zaman isterse kendi isteklerine göre giysilerini değiştirebilir, âmâ derisini değiştiremez.” ANTTİ  JALAVA

21 Şubat 1952’ de Pakistan’da Ana dillerin tanınması için başlatılan direnişler sürecinde binlerce insan yaşamını yitirdikten tam 47 yıl sonra, yani 1999 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Ana dilin Eğitim dili olmasını sağlamak, toplumların başta gelen temel hak ve özgürlüklerinden biridir, düşüncesinden yola çıkarak, insanların kendi dilleriyle düşünmesi, okuması ve yazarak kendini ifade edebilmesini sağlamıştır.

2000 yılından bu yana tüm Dünya’da ‘21 Şubat Dünya Ana Dil Günü’ olarak kutlanmaktadır. Ana dil, gerek birey gerek toplum açısından en temel ve can alıcı noktalardan biridir. Ana dil bir ulusun varlık nedeni olması ile beraber, bireyde kimlik biçimlenmesinin de en önemli rollerinden birine sahiptir.

Ana dil, canlı bir varlıktır. Aynı zamanda sosyal bir kurumdur. Ana dil sadece iletişim kurmakla kalmaz, bu iletişim sonucundan doğan kültür unsurların da nesilden nesile aktarılmasını sağlar. Toplumu diğer toplumlardan farklı kılar.

Ana dil, ulusun birliğini kuran en önemli etkendir.

Ana dil, toplumun tarihsel gelişim sürecini kalıcılaştırır, diğer bilgiler ondan sonra ve onun yardımıyla öğretilir.

Bu bakımdan Ana dil, diğer bütün bilgilerin ve kültürlerin anahtarıdır. Bu kadarla kalmıyor, insan olmanın, insan olarak yaşamanın, insan olarak görev yapmanın temel taşıdır. Bu bağlamda Irkçı, Kemalist Cumhuriyet devletinin kuruluşundan bu yana tek devlet, tek dil, tek bayrak ve tek ulus ideolojisini geliştirerek Kürtleri inkâr, imha ve asimilasyon yöntemleriyle dillerinin, kültürlerinin, sanatsal, mimari ve tarihlerinin yok edilmesi için topyekûn imha hareketlerine girişerek Kürt ve Kürdistan’ı adeta kan gölüne çevirdiler. Sürgünler, tutuklamalar, idam sehpaları ve toplu katliamlara başvurarak resmen Kürdistan’ı işgal ederek kendi dilini, kültürünü ve tarihini zorla empoze ederek günümüze kadar geldiler.

Ama Kürtler, kendi Ana dilini, müziğini ve tarihsel değerlerini koruyarak her türlü asimilasyon yöntemlerini boşa çıkarmıştır. Ama ne yazık ki Kürdistan da bir takım düşünceler, bazen derler ki, Dil bu kadar önemli değildir, önemli olan siyaset yapmaktır. Siyaseti başardığımız zaman ve Türkiye’nin demokratikleşmesiyle dil, kültürel haklar kendiliğinden gelir. Bu görüş ve anlayış tamamen yanlış ve sakattır. Bu neye benzer biliyor musunuz? “Ben öldükten sonra yaşarım anlayışına benzer.”

Ve sonuç olarak diyor ki; Ana dili çocuğun

Gelişiminde ve özgüveninin güçlenmesinde önemli rol oynar. Öğrenme yeteneğinin temelini oluşturur. İkinci bir dili ve diğer bilgileri öğrenmesini kolaylaştırır. Bir toplumda çok dilli kişilerin bulunması, o topluma yarar sağlar.

“Bir dilin ölümü, insanlığın ölümü demektir.”

kurdi-der-21-subat-dunya-ana-dil-gunu-aciklamasi

One thought on “Kürdi-Der 21 Şubat Dünya Ana Dil Günü Açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kürt Dili Derneğinden (Kozık) Dünya Anadil Günü Kutlama Mesajı

Kürt Dili Derneği (Kozık) Dünya Anadil Günü Kutlama mesajı yayımladı. Yönetim kurulu yayımladığı mesajda şu bilgilere yer verdi:  “21 Şubat Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 17 Kasım 1999’da “Uluslararası Anadil Günü” ilan edilmiştir. Asıl adı Anadil Hareketi Günü olan 21 Şubat, tarihini Bengalli Dili Hareketi için […]