Kürt Dili Derneğinden (Kozık) Dünya Anadil Günü Kutlama Mesajı

Kürt Dili Derneği (Kozık) Dünya Anadil Günü Kutlama mesajı yayımladı.

Yönetim kurulu yayımladığı mesajda şu bilgilere yer verdi:  “21 Şubat Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) tarafından 17 Kasım 1999’da “Uluslararası Anadil Günü” ilan edilmiştir. Asıl adı Anadil Hareketi Günü olan 21 Şubat, tarihini Bengalli Dili Hareketi için Bangladeşli üniversite öğrencilerinin öldürülmesinin yıldönümünden almaktadır.

Uluslar arası Anadil Günü her yıl, Türkiye’nin de kurucu üyeleri arasında yer aldığı UNESCO’ya üye ülkeler tarafından kutlanmaktadır. UNESCO’ya üye olan ülkeler çok dilliliği de savunmaktadırlar.

UNESCO verilerine göre dünya üzerinde 2500 dil yok olmayla karşı karşıyadır. Türkiye’de de 18 dil bu sorunla karşı karşıyadır. Bu diller arasında Kürtçenin Dımılki (Zazaki) Lehçeside bulunmaktadır.

Anadil insanların doğuştan itibaren ve doğal olarak sahip oldukları, insana kişilik kazandıran bir olgudur. Bu olgu insani, felsefi, hukuki ve meşrudur. Milliyetçilik barındıran yönetimler ötekini kabul etmemekte, kendinden olmayanı yok etme çabası içine girmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bugüne kadar tekçi zihniyet doğrultusunda Türkçe dışındaki dillere tahammülsüz davranmış, önem vermemiş ve küçük görmüştür. Gerçek demokrasiye sahip olan ülkelerde çok küçük azınlıkların ana dilleri korunmaya çalışılmakta bu amaçla yapılan çalışmalar desteklenmekteyken Türkiye’de milyonlarca insanın kullandığı dil(Kürtçe dahil olmak üzere) Türkçe dışındaki tüm diller yasaklanmış, bu konularda çalışan insanlar zorluklarla karşılaşmışlardır. Bu zorlamalar sonucunda Türkiye’de diller yok olmuş veya yok olma tehlikesiyle yüz yüze bırakılmışlardır.

Özelde Türkiye’de genelde dünya dilleri üzerindeki her türlü baskı ve yasakların kaldırılmasını, bu dillerde eğitim ve öğretimin başlatılması gerektiğini deklare ediyoruz. Tüm halkımız bu bilinçle anadil konusunda daha hassas ve özverili davranmalı ve aynı hassasiyetle sahiplenmelidir.

21 Şubat Anadil Günü nedeniyle anadilin bir millet için olmazsa olmaz olduğunu, asimilasyonun önündeki en büyük direnç olduğunu ve dilini kaybeden milletlerin yok olacağının bilincinde olmamız gerektiğini bir daha dile getiriyoruz. Baskı, zulüm ve yok saymayla bir yere varılmayacağını ve bu durumun nefret tohumlarını ekeceğini dile getiriyoruz. Dünyada ve ülkemizde dilinden yoksun bırakılanlara, anadiliyle konuştuğu, yazdığı, düşündüğü için baskı görenlere saygılarımızı sunup tüm halkların Dünya Anadil Gününü kutluyoruz” denildi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te Kar Yağışı Etkili Olmaya Başladı

Sabah saatlerinde Şanlıurfa kent merkezini etkisi altına alan kar yağışı öğlen saatlerinde Siverek ilçesinde de yağmaya başladı Siverek ilçesinde öğlen saatlerinden sonra etkili olmaya başlayan kar yağışı yaşamı olumsuz etkiliyor. Kar yağışının kırsal alanda daha etkili ve şiddetli olduğuna dikkat çeken Büyükşehir Belediyesi Siverek Koordinatörü Nuri Kapanoğlu yaptığı açıklamada; “Kırsal […]