Siverek Belediyesi Genç Mimar Adaylarını Misafir Etti

Siverek Belediyesi, Dicle üniversitesinde eğitim gören genç mimar adaylarını misafir ederek tarihi mekanları gezdirdi. Sabah saatlerinde Belediye ekipleri tarafından Diyarbakır’dan getirilen genç mimar adayları, Plan ve Proje Müdürlüğü mimarları eşliğinde incelemelerde bulundu.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde eğitim gören öğrenciler röle ve teknik dersi kapsamında Siverek Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğünün girişimleriyle Siverek ilçesini ziyaret ederek kentin tarihi mekânları ile tarihi kargir evleri gezerek incelemelerde bulundular.

İlçede bulunan Terzi Evleri, Gümrük Hanı, Timurların Evi, Tarihi Merkez taziye Evi, Cudi Paşa Konağı ile Koruma Kurulu tarafından koruma altına alınan kargir evleri gezen 45 öğrenci derslerini konu alan tarihi yerleşim yerlerinde görüntü ve fotoğraf çektiler.

Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Meral Halifoğlu Konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Röle ve teknik dersi kapsamında bu yıl çalışma grubumuz olarak konumuzu Siverek üzerine seçtik. Siverek belediyesinin destekleri yaptığımız işbirliğimizle mimarlık fakültesi öğrencileriyle Siverek’teki geleneksel evlerin tespitini, tarihi yapıların gezisini yaparak incelemelerde bulunduk. Bunun yanı sıra gezeceğimiz evlerin röle ve çizimlerini hazırlayacağız, bu hem Siverek’in hem de fakültemiz açısından Diyarbakır dışında başka kent ölçeğinde geleneksel mimarının röle ve çizimlerini hazırlamak açısından eğitim açısından iyi bir çalışma olacak. Siverek Belediyesine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz, hem teknik ekip olarak, hem de ulaşım konusunda bizlere kolaylık sağladılar. Yapacağımız çalışmalar doğrultusunda bu dererlerimizi korumak amacıyla Diyarbakır koruma kuruluna sunduktan sonra fotoğrafla fakültemizde sergileyeceğiz”

Gezinin ardından Belediye Başkanı Resul Yılmaz tarihi Cudi Paşa konağında öğrenciler onuruna verilen yemekte öğrencilerle bir araya geldi. (Haber: Cuma Sarı)

siverek-belediyesi-genc-mimar-adaylarini-misafir-etti (2)

WhatsApp

One thought on “Siverek Belediyesi Genç Mimar Adaylarını Misafir Etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

19 Yıl Önce Kapanan ÖSYM Bürosu Yeniden Açıldı

19 yıl aradan sonra Siverek’te ilk defa yapılacak olan Üniversiteye giriş sınavların yapılacağı sınavlar öncesi ÖSYM koordinatörlük bürosunun açılışı yapıldı. Şanlıurfa karayolu üzerinde bulunan Harran Üniversitesi Meslek Yüksek okulunda hizmete giren büronun açılışına Kaymakam Hamza Erkal, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karakaş, ÖSYM Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet […]