Siverek Belediyesi Newroz Haftası Etkinlikleri

Siverek Belediyesi tarafından düzenlenen Newroz haftası etkinlikleri devam ediyor.

İlçenin El Cabir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen etkinliklere Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, veliler ve öğrenciler katıldı.

Newroz etkinliklerinin bir haftadır çeşitli programlarla sürdürüldüğünü belirten Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı yaptığı konuşmada şunları kaydetti.’’4 bin yıllarda Ortadoğu’da yaşayan zalim Dehak isimli zalim bir kral varmış, kralın amansız bir hastalığa yakalanmış hastalığın tedavi edilmesi için her gün bir gencin beynini yemesi gerekiyormuş, buna isyan eden demirci kava isimli demirci ustası zalim Dehakı öldürerek gençleri ölümden kurtarmıştır,  bu olay Ortadoğu’da halkların özgürlük bayramı olarak kutlanıyor, newroz Mustafazların ve mazlumların zülüm karşısında haksızlık karşısında mücadele etmesinin sembolüdür, bizlerde diyoruz ki bu topraklarda barışın ve kardeşliğin anlamadır’’dedi.

Konuşmanın ardından Belediye Bilgi evleri folklor kursunda eğitim gören öğrenciler Halk Oyunları Gösterisi yaptı, daha sonra Suk Tiyatrosu Yönetmeni Şehmus Çilentinin katkılarıyla öğrenciler ‘’ Çocuk Cumhuriyeti’’tiyatro oyunu sahne aldı.

Kursiyerlerin sahne aldığı Halk oyunları ve Tiyatro oyunu veliler tarafından beğeniyle izlendi.

Nevroz etkinlikleri yarın yakılacak newroz ateşi ve dilek balonlarının uçurulmasının ardından newroz haftası etkinlikleri sona erecek.

DSC_1304 DSC_1228 DSC_1238 DSC_1255


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yoğun Kar Yağışı Hayatı Olumsuz Etkiledi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde gece saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Gece geç saatlerinde yüksek kesimlerde yoğun olan kar yağışıyla birlikte Diyarbakır-Siverek yolu bir süre trafiğe kapandı. Sürücüler yolda ilerlemekte zorlandı. Gece saatlerinde başlayan yol açma çalışmaları gündüz saatlerinde de devam etti. Siverek Belediyesi, Karayolları 9. bölge şefliği ile […]