Siverek Müftülüğü Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri

Diyanet İşleri Başkanlığınca her yıl kutlanmakta olan Kutlu Doğum Haftası bu yıl da 14-20 Nisan 2015 tarihleri arasında kutlanacaktır.

Bu yılki tema “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” olarak  belirlenmiştir.

Peygamber efendimiz Medine’ye hicret ettiğinde ilk önce  Ensar ve Muhacir arasında benzeri görülmemiş bir kardeşlik bağı tesis etmiş, ardından yeryüzünün ilk toplumsal sözleşmesi olarak nitelendirilmeyi hak eden “Medine Vesikası”nı düzenlemiştir. Bu sözleşme ile farklı din ve kültüre mensup insanların aynı toplum yapısında huzur ve güven içinde bir arada yaşamalarını temin edecek hukuki zemini oluşturmuş ve bunun mümkün olabileceğini bütün dünyaya göstermiştir.

Bütün insanlık, Âdem ve Havva’nın çocukları olmaları hasebiyle birbirini insanlık ailesinin fertleri olarak görmeli, kardeşliğe yakışır davranışlar sergilemeli ve her türlü ayırımcılığa karşı çıkmalıdır.

Dini, dili, ırkı, rengi, cinsiyeti ne olursa olsun her insanın canının, haysiyetinin ve malının dokunulmaz olduğu bilinmelidir.

Özel hayatın mahremiyetine saygı duyulmalı; hiç kimsenin namus, şeref ve iffetine el ve dil uzatılmamalıdır.

İnsan, başkalarının kendisine nasıl davranmasını istiyorsa, kendisi de başkalarına öyle davranmalıdır. Âdil ve dürüst olmalıdır.

Hiç kimsenin, ikinci sınıf insan muamelesi görmesi, aşağılanması, küçümsenmesi, kendisiyle alay edilmesi asla kabul edilemez.

Mezhepçilik, meşrepçilik, hizipçilik, ırkçılık taassubunun, insani değerleri tükettiği ve insan onurunu yok ettiği gerçeği görülmelidir.

Aile ve akraba münasebetlerinde, komşuluk ilişkilerinde, arkadaşlıklarda, işyerlerinde, trafikte, ortak yaşam ve kullanım alanlarında karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü içinde ve kul hakkı bilinciyle hareket edilmeli, sükunet, itidal ve sabır ilişkilere hâkim kılınmalıdır.

Hayatı anlamlı kılan, insanın sadece kendisi için değil başkaları için de yaşayabilmesidir. Yaşlıların, fakirlerin, engellilerin, hastaların, yetimlerin, kimsesizlerin ve mültecilerin mağdur edilmediği bir dünya 21. Yüzyılda artık bir özlem olmaktan çıkarılmalıdır.

Burada sözlerime son verirken bir kez daha vurgulamak isterim ki “Dünya bize biz de birbirimize emanetiz. Daha güzel bir dünya için sevgi, saygı ve merhamet” diyorum.

İlçemiz Müftülüğü ile Türkiye Diyanet Vakfı Siverek Şubesince icra edilecek etkinlikler ve tertiplenen “Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” temalı programlarımız aşağıya çıkarılmıştır.

PROGRAMLAR:

ERKEKLERE YÖNELİK PROGRAM: 

TARİH            : 15/04/2015

YER                 : ŞEYH ABDULKADİR GEYLANİ CAMİİ

SAAT               :13:00

KONUŞMACI: SURUÇ İLÇE MÜFTÜSÜ ALİ ÇAM

BAYANLARA YÖNELİK PROGRAM:

(KUR’AN KURSU ÖĞRETİCİ VE ÖĞRENCİLERİNİN PROGRAMI) 

TARİH             : 16/04/2015

YER                  : EYYÜP CENAP GÜLPINAR GENÇLİK MERKEZİ

SAAT                : 14:00                   

 ETKİNLİKLER:

–KURUM VE KURULUŞ ZİYARETİ

–ESNAF ZİYARETİ

–HASTA ZİYARETİ

–ŞEHİT AİLELERİ ZİYARET

–GAZİLERİ ZİYARET

–MEVLİT VE HATİM MERASİMİ

–KİTAP DAĞITILMASI

 

DSC_4296 DSC_4287

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te Seçime Doğru

Siverek ilçe seçim kurulu 7 Haziran da yapılacak olan 25.Dönem Milletvekili Genel Seçiminde Siverek’te teşkilatı bulunan siyasi partilerin katılımıyla seçim araçlarının dolaşma saati ve bayrak, afiş, flamaların asılma yerleriyle ilgili karar aldı. Bayrak asmanın bazen halkı şikayet noktasına getirdiği, görüntü kirliliği ve milli servete neden olduğu gerekçesiyle adayların bayrak ve […]