Trt Kurdi’den İlk Çok Sesli Kürtçe Korosu

Tanıtım toplantısına katılan TRT Kurdi Kanal Koordinatörü Mustafa Ekici, birçok ilke imza atan TRT Kurdi’nin, şimdi de Türkiye’nin ilk çok sesli Kürtçe korosunu hayata geçirmeye hazırlandığını söyledi.

Ekici, çok sesli bir müzik korosu olarak tasarlanan koronun, Kürtçe müziğin her tarzında anonim eserlerin, çok sesli koro formlarıyla yeniden düzenlenmesi ve yorumlanması üzerine çalışacağını belirtti.

TRT’nin, müzik konusunda büyük bir arşive sahip olduğunu kaydeden Ekici, “Türkiye’nin birçok büyük sanatçısı, TRT Radyo yayınları için yıllarca Anadolu’yu gezerek, derlemeler yaptı. Hem Kürtçe hem Türkçe söylenen, iki dile de mal olmuş ortak eserlerden oluşan büyük bir arşiv, proje ile yıllar sonra yeniden dinleyicinin karşısına çıkacak” dedi.

Kürt müzisyenlerin de katılımıyla oluşturulacak ön jürinin, 15 Nisan’dan itibaren Türkiye’yi dolaşacağını belirten Ekici, “Müzisyen jüri üyeleri, konuk sanatçılar ve koro şeflerinden oluşan ekip, Gaziantep, İstanbul, Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Van ve Malatya’da seçmeler yapacak. Jüri, başvuruları değerlendirip, adayları seçtikten sonra 50 aday İstanbul’da eğitime tabi tutulacak ve elemelerle 10’ar bayan ve erkek korist seçilecek” bilgisini verdi.

Mustafa Ekici, projede çok önemli isimlerin bulunduğunu anlatarak, Şivan Perver, Civan Haco, Nilüfer Akbal gibi sanatçıların eserlerine imza atan müzik yönetmeni Ayhan Evci, Rahman Altun, Ermeni Koro Şefi Melikcan Zaman, Güler Işık, Aydın Aydın, Nilüfer Akbal, Berdan Mardini ve Hüseyin Tatar’ın da projeye destek verdiğini söyledi.

Proje kapsamında Kürtçe’nin Kurmanci lehçesi ağırlıklı olmak üzere, Zazaki ve Sorani şarkılardan oluşan bir repertuvarla İstanbul’da büyük bir konser verileceğini aktaran Ekici, “Konser, TRT Kurdi tarafından canlı yayınlanacak. Ayrıca, Arapça, Osmanlıca, Türkçe, Ermenice şarkılara da yer verilecek” diye konuştu.

Ermeni Koro Şefi Melikcan Zaman da projenin heyecan verici olduğunu anlatarak, “Türkiye sınırlarında bu denli bir çalışma yoktu. Bunun içinde yer almak onur verici. Bize de çok şey öğretecek. Yoğun çalışma sonucunda, çok güzel eserler kazandırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, projede yer alan bazı sanatçı ve yetkililer de katıldı. (Haber: Mevlüt Bayraktar)

Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bayanlara Yönelik Kutlu Doğum Etkinliği

Siverek Müftülüğü Kutlu Doğum Etkinlikleri Kapsamında bayanlara yönelik program düzenlendi. İlçenin Yenişehir Mahallesinde bulunan Eyyüp Cenap Gülpınar Merkezinde düzenlenen programa İlçe Müftü Vekili Sani Soytürk, Kız Kuran Kursu Kursiyerleri, veliler ve vatandaşlar katıldı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Müftü Vekili Sani Soytürk Kutlu Doğum ’un önemini ve Peygamberimiz Hz. Muhammed’in İslam’la ilgili […]