Çocukluğumun Küçeleri

Düğünler  kurulurdu bizim küçelerde. Davete gerek kalmazdı, küçenin  her ferdi düğünün sahibiydi. Ya kız bizim küçenin kızı, ya oğlan bizim küçenin oğluydu. Kadınlar hep bir ağızdan kaynanalara inat tatlı bir atışmanın  keyfini yaşarlardı:(kazanlarda aş pişer kaynanaya iş düşer. Oğlan evine nur yağa kız evine taş yağa. Ya da ‘Oğlan bizim kız bizim’ türküleri yankılanırdı küçelerde. Ve bir masal  güzelliğinde üç gün üç gece davul, zurna eşliğinde zılgıtlarla,  halaylar çekilirdi düğünlerde.

Ölümler ayrı bir acı verirdi, küçemize, sadece ölü evinde şivanlar kopmazdı, tüm küçede  yankılanırdı ağıt ve şivan sesleri. Küçe yaslı, küçe ağlamaklı olurdu. Ölen sadece bir evin babası, dedesi değildi tüm küçenin şeriğiydi. Radyo sesleri kesilir, düğünlerde  zılgıt yerine sükûnet  hâkimdi. Çünkü bu küçede ölüm vardı. Ve ölü tüm küçenin ölüsüydü.

Şimdilerde ölüler ağıtsız düğünler sahipsiz kaldı tıpkı küçelerimiz gibi…

KÜÇELERDE  YAŞANAN O KADİM DOSTLUKLARIN TEKRAR YAŞANMASI DİLEĞİYLE…

ŞÜKRÜ DOLAŞ/ SİVEREK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Muhammed Mursi'nin İdam Kararına Tepkiler Artıyor

Mısır’da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idama mahkum edilmesi Siverek’te protesto edildi. Mısırlı Müslümanlarla Dayanışma Platformu, idam cezalarını protesto için basın açıklaması düzenledi. Sisi rejiminin Mısır’ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, İhvanı Müslim lideri Bedii ve Yusuf Karadavi için verdiği idam kararını protesto için basın açıklaması yapıldı. Hürriyet caddesinde bir […]