Geleceğine Sahip Çık Siverek!

6

Bütün toplumlar kendilerinden sonra bir gelecek oluşturma çabası içindedirler. Toplumlar, yeni nesiller için plan, programlar yapar ve mekanizmalar oluşturur. Biz de Siverek olarak geleceğimiz için plan ve programlar yapıp bunları hayata geçirmek için çalışmalıyız. Bu yazımda toplumu derinden yaralayan ve birçok sorunun habercisi (hırsızlık , kapkaç , kavga ve toplum düzenini bozma vs.) olabilecek madde bağımlılığı konusunu ele almak istiyorum.

Madde bağımlılığı konusunda birkaç gün önce Sayın kaymakamımız Hamza Erkal başkanlığında kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile toplantı yapıldı. İlçemizde madde bağımlılığı ile mücadelenin kaymakamımızın önderliğinde ve diğer birimlerle koordineli olarak sürdürülüyor olması memnuniyet verici bir gelişmedir. Ergenlerde madde bağımlılığı nasıl oluşur? Aile içi anlaşmazlıklar, akademik zorluklar, davranım bozukluğu ve depresyon gibi psikiyatrik bozukluklar, ailede ve arkadaş çevresinde madde kullanımının bulunması ve erken yaşta sigara içenlerde görülür. Bununla beraber alkol ve uyuşturucu madde kullanımı erkeklerde kızlara göre daha sık rastlanmaktadır. Anne ve babanın çocuğu hakkında olumsuz düşünmesi, onu yalnızlığa veya kötü niyetli arkadaş grubunun içine itebilir. Bu yüzden anne-baba, çocuğunu şefkatle kucaklamalı ve meseleyi çözme gayesiyle problemin üzerine gitmelidir. Aksi düşünceler içindeki davranış kalıpları, problemin daha karmaşık olmasına sebep olacaktır. Bu durumdaki kişiyi şefkatle kucaklamak, onu kazanmak için atılacak en iyi adım olacaktır.

Peki aileler bu durumda neler dikkat etmelidir? Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak muhtemelen şunlar karşımıza çıkacaktır.

1. Madde bağımlılığını önlemek ilk adım olmalıdır. Çocuğunuzun kontrolünüzde, sizin bildiğiniz ve güvendiğiniz ortamlarda bulunmasını sağlayınız

 2. Sıklıkla madde başlangıcının arkadaş çevresi aracılığı ile olduğunu unutmayınız. Madde kullanımı olanlardan oluşan bir çevresi olan çocuğun madde kullanımı kolaylaşacaktır.

 3. Ani başlayan değişiklikleri yakından takip edin. Çocuğunuzun ders başarısında ani düşme olması, daha öncesinde görülmeyen davranışların görülmesi (kavgacılık, hırsızlık vb.), duygu durumunda ani değişiklikler gibi sonradan başlayan değişikliklerde madde kullanımı her zaman akılda bulundurulması gerekir.

 4. Ümitsizliğe kapılmayın. Madde kullanımı ile ilgili bir durum saptandığında ümidinizi her zaman koruyun. Toplumsal öğretiler ile birlikte genellikle madde bağımlılığı tedavi edilemez gibi algılanmasına rağmen, uygun müdahaleler ile başarı şansı çok yüksektir.

 5. Uzmandan yardım alın. Sıklıkla birçok aile böyle bir durumu öğrendiklerinde sorunu aile içerisinde çözmeye çaba gösterir. Bu yaklaşım bazen tedavinin gecikmesi ile sonuçlanabilir.

 Her şeyimiz geleceğimiz olan çocuklarımız için ve diyorum ki, ‘Geleceğine Sahip Çık Siverek’

 Saygılarımla

6 thoughts on “Geleceğine Sahip Çık Siverek!

 1. toplumsal konulu yazınızdan dolayı tşk ederiz öncelikle. sivereek gençleri sosyal aktivite istiyor kırathanelerden kafelerden başka ne var. bu durumuda bir konu alsanız sevinirim

 2. EVET SAYIN BAYRAM DİZLEK , SİVEREK TE GENÇLER ÇOK DIŞLANDIKLARINDAN VE İLGİSİZLİKTEN DOLAYI KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA DAHA KOLAY BAŞLAYABİLİYOR LAR. BEN DE YAZIMDA AİLE NİN ÖNEMİNİ ÖN PLANA ÇIKARDIM. ‘ Bu durumdaki kişiyi şefkatle kucaklamak, onu kazanmak için atılacak en iyi adım olacaktır.’ SÖZÜNDEN ANLAŞILACAGI ÜZERE…SAYGILARIMLA

 3. BEN TŞK EDERİM YUSUF. TOPLUMSAL KONULU YAZILARIMA DEVAM ETMEYE ÇALIŞACAGIM İNŞ. BİR YAZIMDA DA KÖYLERİ ELE ALACAĞIM İNŞ

 4. SAYIN MAHMUT ÇAKMAK Bu Konuda Bence Çok Çok Haklısınız Ama
  –Bizim Bu Siverek’te Şöyle bir Durum Var Efendime Söyleyeyim.
  Efendim Örneğin: Bir baba Evladını Toplumda Dışlar,Kötüler,Kalbini Kırınca Çocuk Psikoloji Bozula Biliyor Bu Nedenlerde Madde Bağımlısı Olan Kişilerle
  Gezer Ve O Kişilerde Elbet Ona Bir Gün Madde Kullandıracaklardır.
  En Kısa Şekli Şu Demek İstiyorum
  “Herkesin Anne’si Baba’sı Çocuklarıyla Çok İlgilenmelidir. Kız,Erkek Fark Etmez Boş Bırakmasınlar. Boş Bırakınca Bu Tarz Olaylar Meydana Gelebilir. Bu Yüzden Diyorum’ki Bende Bu Çocukların Suçu Değildir.
  Aile’nın Suçudur. Anne Ve Baba’nın Suçudur. SaygılarımLa.

 5. mahmut hocam sivereğin sorunlarına duyarlı olduğunuz için teşekkür ederim. bir yazınızda da köylülerin sorunlarından bahsederseniz seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SiverekGücü 3 Puanla Başladı!

Süper Amatör Ligde mücadele eden Siverek Gücü çıktığı Birecik Kelaynak maçından 3 puanla ayrıldı. Firkan Tüysüz şehir stadyumunda saat 14:30 da başlayan maçı Halil Çağlayan, Şefik Özbek, Deniz Altun triosu yönetti. Maça istekli başlayan Siverek Gücü ilk yarıyı Şiyar Polat’ın 20. dakikada attığı ile önde kapattı. Maçın 2. yarısında ataklarına […]