Siverek’te geleneksel ev iftarları sürüyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bin yıldan bu yana devam eden sokak sakinleriyle toplum iftar açma geleneği devam ediyor.

Geleneğin eski mahallelerde tüm canlılığıyla devam ettiğini belirten Araştırmacı – Yazar Ramazan Özgültekin, özelikle çok katlı yaşam alanlarında ise toplu iftar yemeği geleneğinin azaldığına dikkat çekti.

Özgültekin; “Toplumumuzda gün geçtikçe eski Ramazanlara özlem daha da çoğalıyor. Ramazan ayı bereket ayı olduğu kadar paylaşma, yardımlaşma ve bir diğer özelliği ise birlikte iftar açıp kaynaşmaktır. Bin yıldan beridir Siverek’te devam eden mahalle iftarlarında, o mahallenin sakinleri iftar verilen evde buluşup birlikte iftarlarını açarlar. Bu gelenek özellikle tek katlı geleneksel evlerin çoğunlukta bulunduğu mahallerde olsa da çok görülürken çok katlı modern yaşam alanlarında ise yer darlığından dolayı mahalleli iftarlarının sayısı gün geçtikçe azalıyor. Bu gelenekleri yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak gerekiyor”

İlçenin Bağlar Mahallesinde yaşayan ve mahallede sevilen biri olan Mehmet Sarı tek katlı evinin çatısında verdiği iftar yemeğinde çok sayıda mahalleli ile birlikte dua ederek iftarlarını açtılar.

Mehmet Sarı, bu geleneğin dedelerinden kaldığını, dedelerinden kalan gelenekleri yaşatıp çocuklarına miras olarak bırakmak istediklerini söyledi.

siverekte-geleneksel-ev-iftarlari-suruyor (2) siverekte-geleneksel-ev-iftarlari-suruyor (3)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Kaymakamından SYDV heyetine teşekkür belgesi

Siverek Kaymakamı Hamza Erkal, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli heyeti üyelerine teşekkür belgesi verdi. Kaymakam Hamza Erkal, yeni kararname ile İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdür Yardımcılığına atanmasından sonra katıldığı son mütevelli heyet toplantısında tüm üyelere teşekkür ederek bundan sonraki çalışmalarında başarılar diledi. Erkal, özveriyle çalışmalara katılan heyete teşekkür […]