Bayramları ‘Bayram’ Gibi Yaşayalım mı?

2

Toplumsal yaşama renk katan, halkın birbiriyle yardımlaşmasını sağlayan, aile kavramını pekiştiren iki tane dini bayramımız vardır. Bunlar; Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’dır.104 yaşındaki Siverek’in en yaşlı dedesi olan ve aynı zamanda dedem olan Bayram Aksoy’la eski bayramlar üzerine sohbetimiz sonrasında bu yazıyı yazma gereksinimi duydum.

Dedem eski bayramları anlatırken bir süre daldı, belli ki eski bayram günlerini hatırladı. Derin bir iç çekerek anlatmaya başladı. “Bizim zamanımızda sokaklar cıvıl cıvıldı, küçeler bayram harçlığı için sabah erkenden kalkan çocuklarla doluydu. İnsanlar bir arada geçirirlerdi bayramları, muhabbet, hoş sözler ve koyu sohbetler eşliğinde. Bayram havası hakimdi şehrin her tarafında.Sorardık konu, komşu eş ve dostu. Ah o eski bayramlar, ah” diyerek hayıflandı.

Bayramları fırsat bilip yıl içinde yapmadığımız ama her zaman yapmamız gereken davranışları sergilemeye ne dersiniz. Bayramda tatile çıkmaktan ve evde oturmaktansa akraba, dost ve komşularımızı ziyaret etmeye ne dersiniz? Yıl içinde ziyaret etmediğimiz kabristanları, hastaneleri ve huzur evlerini ziyaret etmeye var mısınız ? Bitmek bilmeyen çekememezlik, hırs, küskünlük ve kan davası illetine son verip sevgiye, saygıya, hoşgörüye ve barışa yelken açmaya var mısınız ?

Gençler ve yetişkinler; bu bayramda bilgisayar başında sörf yapmaya ve telefonda mesajlaşma trafiğine ara verip temiz hava almaya, dolaşmaya ve ziyaretlerde bulunmaya var mısınız ? Minikler siz de bu bayramda bilgisayarda oynadığınız oyunları ve televizyon kumandasını bırakıp küçeye, sokağa çıkıp oynamaya var mısınız ? Bayram günü sabah erken kalkıp camileri doldurmaya sonra da kurbanlarımızı kesip akrabalarımıza, komşularımıza ve muhtaçlara dağıtmaya var mısınız arkadaşlar ? Bayramları geleneklerimize uygun olarak iştirak etmemiz temennisiyle Kurban bayramınız mübarek, kurbanlarınız HAKK katında kabul olsun İNŞAALLAH…

2 thoughts on “Bayramları ‘Bayram’ Gibi Yaşayalım mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Şanlıurfa Milletvekili Gülpınar'ın Bayram Mesajı

Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Kasım Gülpınar, Kurban Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınladı. Gülpınar mesajında şu ifadelere yer verdi;  ‘Dini bayramlar Müslümanların birbirine kenetlendiği, ihtiyaç sahiplerinin gözetildiği, sevinçlerin paylaşıldığı, kalplerin yumuşadığı, akraba dost ve komşuların ziyaret edildiği Mübarek günlerdir. “Sevginin, vefanın, sadakatin ve fedakarlığın sembolü olan bir Kurban Bayramını daha idrak […]

Benzer Haberler