Siverek SonHaber - Siverekin Güncel Haber Sitesi
Reklam Alanı
» 
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
a aa
Tarih : 19 Mart 2018 20:40

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü

18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. Yıl Dönümü
18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü
reklam

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. Yıl Dönümü dolayısıyla program düzenlendi.

Yenişehir Mahallesi’nde bulunan Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Molla Ramazan Anadolu İmam Hatip Lisesi meslek dersleri öğretmeni Poyraz Aydın, şehitler için yapılan hatimlerin duasının ardından 107. Topçu Alayında görevli Üst Teğmen Hasan Burak Yıldız, Çanakkale savaşı hakkında bilgi verdi.

Üst Teğmen Yıldız, “Şanlı bayrağımızı şerefle dalgalandırmak, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü sağlamak, Türk milletinin namusunu korumak için görevlerini yerine getirirken şehadet mertebesine ulaşan, aramızdan ayrılan şehitlerimizi anmak maksadıyla toplanmış bulunuyoruz. Şehitlerimiz, belki de üniformaları üstünde, kedersiz ama görevlerini yapmış olmanın huzuru içerisinde mezarlarında yatarken, bu toprakları kutsallaştırdılar.

18 Mart Çanakkale’nin geçilemeyeceğini, Türk milletinin derdest edilemeyeceğini, Türk vatanının parçalanamayacağını tüm dünyaya haykırdığı gündür. Osmanlı Devleti’ne karşı İngiltere’nin başını çektiği ihtilaf devletlerinin planı Çanakkale Boğazı’nın derinliklerinden zorlanarak geçirilmesini ve bundan sonra imparatorluğun kayba uğramasının ardından İstanbul şehrinin alınmasını, Osmanlı’nın diğer cephelerle irtibatının kesilmesi öngörülüyordu. Osmanlı Devleti’nin tasfiye edilmesi ile Rusya’ya beklenen yardımın yapılması ve Almanya’nın Doğu Cephesi’nde kuşatılması sağlanmış olacaktı. Denizlerde yeteri gücü olmayan Almanya ve müttefikleri, doğu ve batı cephelerinden kısa zamanda çekilerek savaş ihtilaf devletlerinin lehine bitecekti. İhtilaf devletleri bu plan çerçevesinde 19 Şubat 1915 tarihinden itibaren Çanakkale Boğazı sınırlarına dayanarak çok çetin bir mücadeleyi başlatmıştır. İhtilaf devletlerinin savaş gemilerinde büyük çaplı ve uzun menzilli 276 adet modern top bulunmaktaydı. Boğaz kıyılarında 20 tabyamızda ise çok kısa menzilli ve eski 78 top mevzilenmişti. Savunma planımıza göre gemiler toplarımızın mevzilerine girince baskın tarzında ateş açılacaktı.” dedi.

Yıldız’ın konuşmasının ardından Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerince hazırlanan ‘Çanakkale Ruhu’ sunumunun ardından Molla Ramazan Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerince ‘Ya İstiklal, Ya Ölüm’ oratoryosu sahnelendi.

Karacadağ Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Ayşe Peltek Mehmet Akif Ersoy’un ‘Çanakkale Şehitleri’ne şiirini seslendirirken, öğrencilerin tiyatro gösterisi sırasında salonda duygulu anlar yaşandı.

Program Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu öğrencilerince Çanakkale’yi anlatan türkülerin seslendirilmesinin ardından sona erdi.

Yaklaşık 2 saat süren programa Siverek Kaymakamı Metin Demirel, Belediye Başkanı Resul Yılmaz, 107. Topçu Alayı Komutanı Albay Behiç Kunaç, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Etiketler :

Bu habere hiç yorum yapılmamış.

DİĞER ÖZEL HABER HABERLERİ

  • Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Karacadağ’a yılın ilk karı düştü

   Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tek kayak merkezine ev sahipliği yapan Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Karadağ'a yılın ilk karı düştü. İlçeye 45 kilometre mesafedeki bin 919 rakımlı Karacadağ'ın...

  • Buzağıyı otomobille eve götürdü

   Buzağıyı otomobille eve götürdü

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, seyir halindeki bir otomobilin arka koltuklarında buzağının taşındığını görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Siverek - Çermik karayolunda seyir halindeki otomobilin arka...

  • Karakeçi kilimleri kursiyerlerin elinde hayat buluyor

   Karakeçi kilimleri kursiyerlerin elind...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde kendine has renk ve motifleriyle bilinen ancak giderek unutulmaya başlanan Karakeçi kilimleri, Siverek Halk Eğitimi Merkezince açılan kursta yeniden hayat bulmaya...

  • Lise öğrencileri okulu kuş yuvalarıyla donattı

   Lise öğrencileri okulu kuş yuvalarıyla...

   Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde lise öğrencileri, kuşların soğuk kış günlerinde barınması için okul binasını ve bahçedeki ağaçları kuş yuvalarıyla donattı. Mustafa Kemal Anadolu Lisesi öğrencileri,...

  • Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara yönelik tiyatro oyunu

   Derin Sanat Tiyatrosu’ndan çocuklara y...

   İzmir Derin Sanat Tiyatrosu, Siverek ilçesinde çocuklara yönelik ‘Temel Reis Kabasakal’ adlı tiyatro oyununu sahneleyecek. 17 Kasım Cumartesi günü Şanlıurfa karayolu 5. kilometresindeki Siverek Kültür...

GÜNÜN HABERLERİ

KÖŞE YAZARLARI

baslik

EN ÇOK OKUNANLAR