YSK sandıkların taşınması kararını reddetti

YSK, 1 Kasım’da yapılacak seçimlerde, güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri oy çokluğuyla reddetti. Böylece ilçe seçim kurullarının aldıkları kararlar iptal oldu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 1 Kasım Genel Seçimleri’nde güvenlik nedeniyle bazı sandık bölgelerinin güvenli başka bir sandık bölgesine taşınmasına ilişkin ilçe seçim kurullarından gelen talepleri reddetti.

Kurul, sandıkların taşınmasına yönelik talepleri oy çokluğuyla reddetti.

Bu karara göre, ilçe seçim kurullarının aldıkları kararlar iptal oldu.

-Sur, Ceylanpınar, Yüksekova, Cizre, Batman, Varto…

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde İlçe Seçim Kurulu, 1 Kasım Genel Seçimleri için kaymakamlığın başvurusu üzerine 9 mahalledeki 6 okulda “güvenlik” gerekçesiyle sandık kurulamayacağını açıklamıştı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, İlçe Seçim Kurulu, 8 sandığın taşınmasına karar vermişti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde de İlçe Seçim Kurulu tarafından sandıkların taşınması kararı alınmıştı.

Cizre İlçe Seçim Kurulu’nun 18 Eylül’de aldığı karara göre ise, Şırnak’ın Cizre ilçesinde Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde de sandık kurulmaması kararı alınmış, bu mahallelerde yaşayan 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacağı açıklanmıştı.

Batman’da da Merkez İlçe Seçim Kurulu, 15 mahalledeki 26 okulda güvenlik gerekçesiyle sandık kurulmayacağına, bu nedenle seçmenlerin farklı bölgelerdeki sandıklarda oy kullanmasına karar vermişti.

Muş’un Varto ilçesinde İlçe Seçim Kurulu ise 91 köyün sandıklarının 20 köyde birleştirilmesine karar verilmişti. (Kaynak: IMC TV)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverekli Sanatçının Yükselişi

[Özel Haber – Cuma SARI] – Siverek kenti acıların, yoksullukların kenti olduğu kadar sanatçıları, şairleri yetiştiren, ruhunda sanata edebiyat dair ince bir zar olan kent. Bugüne kadar Siverek yüzlerce sanatçı bilim adamı yetiştirmiş, küçelerinde koşup büyüyen birçok insan kendi sanat dalında da büyümeye devam ediyor. Murat Beyazgül, Siverek’te araba yıkayıcılığı […]