Siverek Eğitim Sen’den basın açıklaması

Eğitim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Siverek temsilciliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullarda aksaklıkların giderilmediğini iddia ederek basın açıklaması yaptı. Sendika yetkilisi Bülent Kayadağ, ilçede yaşanan eğitim sorunlarına, öğretmen yetersizliğine, okulların fiziki ve ulaşım sorunlarına dikkat çekti.

Camikebir Mahallesinde bulunan sendika binasında gazetecilere açıklama yapan ilçe temsilcisi Bülent Kayadağ, 2015–2016 eğitim-öğretim yılının sorunlarla başladığını öne sürdü.

Kayadağ basın açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “2015–2016 eğitim-öğretim yılına girerken eğitimin ve eğitimcilerin sorunları çözülememiş, yeni eğitim öğretim yılına da bu sorunlardan kaynaklı mağduriyetler yaşanarak girilmiştir. Tüm yurtta olduğu gibi İlçemizde de eğitim-öğretim sorunlar, sıkıntılar ve eksikliklerle başlamıştır. Sene başı eğitim-öğretim planlamalarının ilgili mercilerce yapılamamasından kaynaklı ilçemizde yeni yapılan okullar, eğitim-öğretime araç-gereç, alt yapı, yol, servis vs. eksikliklerle başlamışlardır”

—‘Kampüs bölgesi şehir çöplüğünden uzak olmalı’

Şehir çöplüğünün kampüse yakın olduğunu belirten Kayadağ, “Özellikle ilçemiz kampüs okulları olarak yapılan Selimpınar civarındaki liselerimiz ciddi sorunlarla eğitim-öğretime başlamış, tehlikeli şehirlerarası ana yol üzerinde yapılmasına rağmen, okul servis yolu okulların açıldığı hafta alelacele yapılmaya çalışılmıştır. Ayrıca kampüs liselerin şehir çöplüğünün hemen yanında yapılmış olmasından kaynaklı, öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ciddi sağlık problemleri ile karşı karşıya kalma riski taşımaktadırlar. Eğitim-Sen olarak önerimiz bir an evvel şehir çöplüğünün daha uzak bir alana alınmasıdır” diye konuştu.

—‘Öğretmen atamaları geç yapıldı’

Öğretmen atamalarının MEB tarafından geç yapıldığını iddia eden Kayadağ, “Okulların 2 hafta geç başlamasına neden olmuş, kurumlarımız öğretmen eksiklikleri ile eğitim-öğretime başlamış, yaşanan sıkıntılar daha da artmıştır. Çok ciddi gerekçeler taşımadan İlçemiz köylerine atanan öğretmenler, daha yeni atandıkları okullarını görmeden İlçe merkezinde görevlendirilmişler, köy okulları görevlendirme yapılacak öğretmenlerin dilekçelerinin alınması, değerlendirilmesi, onaylarının alınması ve görevlerine başlamaları sürecinde geçen yaklaşık 2 hafta boyunca yine öğretmensiz kalmıştır.  Yaklaşık 1 aydır okulların açılmasına rağmen, birkaç taşıma merkezi dışında, müteahhitlerle taşıma sözleşmelerinin hala yapılmadığı, taşıma ile taşınan binlerce öğrencinin mağduriyetinin devam ettiği aşikâr olup, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu sorunu bir an evvel çözüme kavuşturması zaruridir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan ve yapılacak olan bütün ihalelerin, kamuoyuna açıklığının aksedilmesi ve şeffaflığın sağlanması ve tüm kuşkuların bertaraf edilmesi Eğitim-Sen olarak talebimizdir” ifadelerini kullandı.

—Kayadağ: “Ücretli öğretmenlik başvurularında haksızlık yapıldı”

İlçe Temsilcisi Bülent Kayadağ ücretli öğretmenlik başvurusunda haksızlık yapıldığını iddia ederek açıklamalarını şu ifadelerle sürdürdü: “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından Ücretli Öğretmenlik Başvurularında İnternet üzerinden başvuru alınıp, kontrol edilerek onay verilmesine rağmen yine de ciddi haksızlıklar yaşanmıştır. Eğitim Fakültesi Mezunlarının bir kısmı her 3 atama listesinde yer bulamazken, eğitim fakültesi mezunu olmayan mezunların atamaları yapılmıştır. Bu durum Eğitim-Sen olarak savunduğumuz başvuruların ve atamaların bilgisayar ortamında alınması ve yapılmasından kaynaklı güvenimizi sarsmıştır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzden, Ücretli Öğretmenlik başvurularının yeniden gözden geçirilip, puan üstünlüğüne ve öncelikli bölüm olan Eğitim Fakülteleri üzerinden adaletli bir görevlendirmenin yapılmasını talep ediyor ve yanlışlarını düzeltmelerini bekliyoruz.

Okullarımızda “Toplum Yararına Çalışma Programı” kapsamında İş-Kur personeli çalıştırılması uygulamasına henüz başlanmamış olup, okul idarelerine bazı ilçelerde mükerrer başvuru yapıldığından dolayı yeniden listeleme yapılacağı, dolayısıyla bunun da seçimden sonraya kalacağı yönünde mesajlar gelmiştir. Bu durum zaten hijyenik olmayan okullarımızda ciddi sağlık sorunları doğuracaktır. Okullarımızda geçici, sigortasız ve ücreti velilerden karşılanmak üzere eleman alımına gidilmesine neden olacaktır. Dolayısı ile okul idaresi-öğretmen-veli arasında sıkıntılar doğuracaktır. İş-Kur personel alımının çabuklaştırılması, oluşabilecek bu sorunları ortadan kaldıracaktır.”

—‘Devlet okullarında velilerden katkı parası alınıyor’

Kayadağ devlet okullarında velilerden katkı parası alındığını belirterek, “Özel okullara teşvik amacıyla, öğrenci başına 3250 TL den başlayan oranlarla para aktarılırken, devlet okullarında ise velilerden katkı parası adı altında, yasal olmayan bir şekilde toplanan paralarla veliler, öğretmenler ve idareciler zor durumda bırakılarak, okullar idame ettirilmeye çalışılmaktadır. Eğitim-Sen olarak devlet okullarına da yeterli ödeneğin ayrılması talebimizdir. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tüm okulları ziyaret ve denetimlerde yetersiz kalmakta, okulda yaşanan sorunlar hakkında yeterli bilgiye sahip olamamaktadır. Düzenli periyotlarla ilgili Şube Müdürlerinin okulları ziyaret etmeleri, okul idaresi ve öğretmenlerle görüş alış verişinde bulunulması, sorunların çözümünde faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.

Bülent Kayadağ basın açıklamasının sonunda, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm STK ve Sendikalara eşit ve tarafsız yaklaşması, ilçemizle ilgili eğitim ve sosyal sorunların çözümü noktasında işbirliği sağlanması ve birlikte çözümler üretilmesini sağlayacaktır. Tüm saymış olduğumuz sorun ve önerilere rağmen; 2015–2016 Eğitim-Öğretim yılının tüm öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz için mutlu, verimli ve sağlıklı geçmesini dileriz” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Facebook Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek’te toprak çatılı evlerde koruma çalışmaları başladı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yağışlı havaların başlamasıyla birlikte ilçede bulunan geleneksel Siverek evlerinin çatıları naylon brandalarla kaplanmaya başlandı. İlçede her yıl sayıları azalan çoğunlukla yıktırılıp yerine çok katlı binalar dikilen çok katlı binaların arasında kalan geleneksel Siverek evlerinde yaşayan vatandaşlar toprak çatılı evlerinin damlamaması için adeta naylondan ek çatı yapmak zorunda […]