Siverek’in çevre sorunları Samsun’da tartışıldı

Siverek ilçesinin çevre sorunları Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu’nda tartışıldı.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü’nün düzenlediği “4. Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu 2015” OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Sempozyuma Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Eren, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Tapramaz, Coğrafyacılar Derneği Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Arı, Jeomorfoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Turoğlu, OMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun, 4. Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Muhammet Bahadır, Türk Coğrafya Kurumu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ertek, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Coğrafya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ali Uzun, OMÜ olarak 4. Ulusal Jeomorfoloji Sempozyumu’na ev sahipliği yapmaktan çok mutlu olduklarını ifade etti.

Fırat üniversitesinde Coğrafya bölümünde yüksek lisans öğrenimi gören Siverekli Mehmet Uçar ve bölüm başkanı Yardımcı Doçent Doktor Ayşe Çağlayan tarafından hazırlanan ‘Siverek’in Çevre Sorunları’ raporu, çok sayıda bilim adamının katıldığı sempozyumda sunuldu.

İlçenin tarihi ve coğrafi yapısının yanı sıra, yok olmaya yüz tutmuş geleneklerin de yer aldığı raporun sonuç kısmında, “Bütün dünyada olduğu gibi Siverek ilçesinin çevre sorunlarının temel nedeni insanların bilinçsizliğidir. İnsanların bilinçsizce çevreye zarar vermeleri ve çevreyi kirletmeleri hem kendilerini hemde gelecek nesilleri olumsuz etkilemektedir. Çevre sorunlarını giderme konusunda yapılacak bir çalışmada insanların bilinçlendirilmesi en önemli ve etkili önlem olacaktır” ifadelerine yer verildi.

Çalışmanın amacı Siverek’te artan nüfus ve meydana gelen diğer gelişmeler le birlikte ilçede artan çevre sorunlarına dikkat çekmek ve bu konuda önlemlerin alınmasını sağlamak olduğunu söyleyen Mehmet Uçar, “Bilim insanları sorunları çözmek için vardır. Birçok bilim adamının toplandığı bu sempozyumda birçok sorun dile getirildi ve sorunların çözümü için yapılması gerekenlere dikkat çekildi. Siverek ilçesinin çevre sorunlarda bu sempozyumda sunuldu ve bu çevre sorunlarının çözümü için alınması gereken önlemler üzerinde tartışıldı. Tabi bilim insanları olarak biz ancak bu tür sorunları bu tür sempozyumlarda dile getirir ve olması gerekenleri söyleriz. Bu sorunları çözüme kavuşturmak yöneticilerimizin temel görevidir. Gelecek nesillere temiz bir şehir bırakmak adına bu sorunların çözümü için hepimizin taşın altına elimizi koymamız gerekir” dedi. (Haber: Cuma Sarı – Lütfü Yalgı)

Hazırlanan 21 sayfalık ‘Siverek’in Çevre Sorunları’ isimli raporunun her gün 2 sayfasını Siverek Son Haber ve İrfan Gazetesinden takip edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Seçimi Küresel Güç Odakları Kaybetti

Seçimden bir gün önce facebook’ta kısa bir anekdot düşmüştüm kendi tarihime “Ötekilerin karşısında tabi ki İslam ümmetinin maslahatını seçecek ve destekleyeceğiz” diye… Seçim sabahı da facebookta yazdığım bir gözlemim oldu: “Bu sabah Dünya’da,  Ortadoğu’da ve Siverek’te bir tek ümmet sevdası olanların sevindiğine şahit oldum. Allah İslam ümmetinin sevinç ve zaferlerini […]