Siverek’te alternatif tarım bilinci gelişiyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde son yıllarda gelişen modern tarım sayesinde kırsal alanda yaşayan vatandaşlar alternatif tarıma geçerek ekonomilerine katkı sağlıyor.

İlçenin Karacadağ kırsalında yaşayan vatandaşlar, daha önce yılda bir kez tarım ürünü yetiştirmekle yetindiklerini son yıllarda ise modern tarım bilincinin gelişmesiyle vatandaşların alternatif tarıma yöneldiğine dikkat çeken kış kavunu üreticisi Mehmet Salih Unüz yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“İki yıldır kış kavunu yetiştirmeye başladık. Daha önce bunu yapmıyorduk, tarlalarımızda yetiştirdiğimiz kış kavunlarını Diyarbakır Şanlıurfa karayolu üzerine kurduğumuz stantlarda sattığımız gibi Siverek ve Diyarbakır hal pazarında satıyoruz. Kavunun kilosunu 1,5 TL’ye satıyoruz ve satışlardan memnunuz”

Siverek Ziraat Odası Başkanı Cuma Polatoğlu, son yıllarda Siverek bölgesinde modern tarımın geliştiğini belirterek, “Çiftçilerimiz artık tek ürünle yetinmiyor. Her çiftçi kendisine uygun alternatif ürünler ekerek hem kendi ekonomisine hem de ilçe ekonomisine katkı sunuyor” dedi.

siverekte-alternatif-tarim (2)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Öğrenci Servisi ile Tır Çarpıştı: 2 Ölü, 7 Yaralı

Şanlıurfa’da öğrenci servis minibüsü ile TIR’ın çarpışması sonucu 2 öğrenci hayatını kaybetti, 7 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre, Fevzi Doğan’nın kullandığı 63 VV 793 plakalı öğrenci servisi, Şanlıurfa – Adıyaman karayolunun 50. kilometresinde karşı yönden gelen ve sürücüsü öğrenilemeyen 63 FL 424 plakalı TIR ile çarpıştı. Kazada, servis aracında bulunan öğrencilerden Muhammet […]