‘Asırlık’ Cemile nine yıllara meydan okuyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan ve nüfus kayıtlarına göre 101 yaşında olan Cemile Ekmer, uzun ve sağlıklı yaşamını doğal ürünlere borçlu olduğunu söyledi.

Nüfus kayıtlarına göre 1914 doğumlu Ekmer, 70 yaşındaki tek çocuğu Mehmet Ekmer ve gelini ile Siverek ilçesine bağlı Şirinkuyu Mahallesi’nde yaşıyor. Eşini 50 yıl önce kaybeden, 6 torunu ile torunlarının 26 çocuğunu gören, Ekmer, sitemiz muhabirine yaptığı açıklamada, bir asırlık ömründe çok şeyler yaşadığını söyledi. İlerlemiş yaşına rağmen sağlığının yerinde olduğunu belirten Ekmer, uzun ve sağlıklı yaşamını gençliğinde köyde tükettiği doğal ürünlere borçlu olduğunu söyledi.

Yaklaşık 20 yıl önce mide rahatsızlığı nedeniyle ilk defa doktora gittiğini anlatan Ekmer, “Köyde doğdum. Ömrümün çoğunluğunu orada geçirdim. Ailem hayvancılık yapıyordu, imkanlarımız çok yoktu. Kendi yaptığımız bulgur, süt, yoğur, peynir gibi ürünleri tüketiyorduk. Gençliğimde ilaç içtiğimi hatırlamıyorum. Bir kez doktora gittim midem için. Şükürler olsun Allahıma sağlıklıyım. Çocuğum ve torunlarım yanımda bana yardım ediyorlar” diye konuştu.

Ekmer’in 45 yaşındaki torunu Kadir Ekmer ise babannesinin ömründe sadece bir kez doktora gittiğini belirterek, “Bizi annem ile ninemiz büyüttü. Yüz yaşını aşmasına rağmen kendi başına ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Havaların iyi olduğu günlerde torunlarıyla parka gidip zaman geçiriyor” dedi. (Özel Haber: Cuma Sarı – Mevlüt Bayraktar)

asirlik-cemile-nine-yillara-meydan-okuyor (2)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek'te İnsan Hakları Paneli

Siverek Halk Eğitim Merkez Müdürlüğü, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları haftası kapsamında halk eğitim merkezi bünyesinde çeşitli kurslara katılan kursiyerlere yönelik ‘İnsan ve Yaşam’ konulu panel düzenledi. Halk eğitim merkezi konferans salonunda düzenlenen panele Şanlıurfa Barosu Siverek Temsilcisi Avukat Şeyhmus İnal, kadınlara insan hakları evrensel bildirisinin yanı sıra kadının toplumdaki […]