‘Sigorta Dolandırıcılığına’ Dikkat!

Türkiye Sigorta Acente Federasyonu (TÜSAF) yönetim kurulu üyesi Selim Balıkçı, son günlerde artan ‘sigorta dolandırıcılığı’ mesajları konusunda vatandaşları uyardı.

Balıkçı sigorta dolandırıcılığı mesajları konusunda yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Son günlerde gittikçe artan oranda sanal dolandırıcılık olaylarına tanık oluyoruz. Toplum olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Siyasi, ekonomik bileşenler hızlı bir şekilde değişiyor ve içeri de küçük bir değişim kelebek etkisiyle hayatlarımıza vuruyor. Birey olarak, üreten kimliğimiz siyasi ve ekonomik kıskaç içinde hızla küçültülürken tüketen kimliğimiz körükleniyor.

Son günlerde vatandaşların banka, iletişim ve bilişim şirketleri ile alışveriş merkezleri tarafından mesaj bombardımanına tutulduğunu belirten Balıkçı, “Telefonumuza her gün onlarca mail geliyor cazip fırsatları sunmak ve olmayan paralarımızı harcatmak üzere. Hayatımızın her anına davetsizce giren telefon çağrıları, mailler, mesajlar satın alma isteğini körükleyen bilinçsiz bir tüketim alışkanlığı yaratıyor. Bu durumu fırsata çevirmeye çalışan bir meslek türedi.  Kullandığınız ürün karşılığı sözde kazandığınız avantajları hak etmek üzere geri dönmeniz gereken bir numara veriyorlar ya da telefonla kimlik ve kart bilgilerinize ulaşıp dolandırıyorlar” ifadelerini kullandı.

Sigorta sektörününde bu dolandırıcılık şebekelerine malzeme olduğunu tespit ettiklerini söyleyen Federasyon Başkanı, “Son günlerde hızla artan ve içeriğinde “…533 111 11 11 numaranıza poliçenizden dolayı kazandığınız S-6 Telefon ve 1000 TL hediye çekini 3 gün içinde almazsanız iade olacaktır. İletişim 02129252951” benzeri mesajlar gönderiliyor.Tüketici böyle bir hediyeye sahip olma mutluluğuyla verilen numarayı aradığında bütün bilgileri alınarak dolandırılıyor. Evde telefonunun gelmesini beklerken borçlu olduğuna dair belgeler geliyor postadan.Böyle bir dolandırıcılığın farkında olmanın en güvenilir yolu, poliçelerinizi acente kanalıyla yaptırmanızdır. İnternet veya banka üzerinden satın alınan poliçelerde hem kişisel bilgilerin istenmeyen kişilerin eline geçebilme ihtimali hem de böyle bir mesaj geldiğinde, kaynağını tanımadığınız poliçe tedarikçisiyle karıştırma ihtimaliniz vardır.  Oysa tanıdığınız acente üzerinden poliçe satın aldığınızda böylesi durumlarda aklınızda şüphe olmaz, direk acentenizi arayarak doğruluğunu sorgulayabilirsiniz” diye konuştu.

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SİVSAD’dan TBMM'de Resim Sergisi Hazırlığı

Siverek Fotoğraf Sanatçıları Derneği (SiVSAD) Mart ayında Türkiye Büyük Millet Meclisinde açacağı fotoğraf sergisi için hazırlıklara başladı. TBMM’de açılacak olan sergi için oluşturulan heyette yer alana SİVSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Akçalı, Siverek Belediye Başkan Yardımcısı ve SİVSAD Başkan Yardımcısı Hasan Karakaş, SİVSAD Onursal Başkanı Selahattin Atsoy ile Şanlıurfa Fotoğraf […]