Yavuz Siverek’te Gazetecilerle Buluştu

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Yavuz, Siverek ilçesinde görev yapan gazetecilere kahvaltıda bir araya gelerek, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Bahçelievler mahallesinde bulunan Sahra Pastanesinde gazetecilerle bir araya gelen Mehmet Yavuz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde örgütün şehir içlerinde kazdığı hendeklerle oluşan çatışmalı sürecin başta Kürt halkı olmak üzere bu memlekette yaşayan herkese zarar verdiğini söyledi.

Yavuz, “Bizler çözüm sürecinde gerekli uyarılarımızı yapıp, örgüt tarafından şehirlerin silah ve patlayıcı deposuna çevrildiğini defalarca ikaz etmeye çalıştık. Ancak maalesef devlet bilerek yâda bilmeyerek buna seyirci kaldı. Buna tedbir almadı. Örgütün şiddeti şehirlere taşıması, Kürt halkının zulme uğramasının en büyük nedenidir.  Örgüt bu halka zerre kadar saygı duyuyorsa, silahlı unsurlarını bu halkın içinden çekmeli, şiddeti şehirlere taşımaktan ve halkın içinde mevzilenmekten vazgeçmelidir. Devlette halkın daha fazla zarar görmemesi adına, yapmış olduğu operasyonlarda öncelikli olarak, halkın İslami hassasiyetlerine özen göstererek, burada yaşayan insan hassasiyetlerine, insan hasiyetine ve hukukun içerisinde kalmaya daha fazla dikkat etmelidir” dedi.

Yavuz gelinen aşamada çatışmaların son bulması ve tekrardan istikrarın gelmesi için parti olarak çözüm önerilerinin bulunduğunu belirterek, ilk etapta devletin iki masa kurmasını önerdi.

Yavuz, “Bununla alakalı olarak bizim önerimiz devletin iki masa kurmasıdır. Birincisinde Kürt halkının 80-90 yıl önce gasp edilen insani ve İslami haklarının iadesi için bir çalışma başlatmalı. Burada muhatabı bu konuda söz söyleyebilecek bütün siyasi ile sivil toplum kuruluşları, hatta aşiretler olmalıdır. İkinci masa ise; örgüte silah bıraktırma şeklinde çalışmaların yapıldığı bir masa olmalı ve burada da örgüte silah bıraktırma için çalışmalar ortaya koymalıdır. Silahlı örgütün gölgesinde siyaset yapmaya çalışan HDP’nin ise hangi masaya oturacağını kendi taktirine bırakılıp, bu konuda serbest bırakılmalıdır” dedi.

Yaklaşık bir saat süren toplantı gazetecilerin sorularının ardından sona erdi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverekli Eczacıdan Suriyeli Bebeklere Mama Yardımı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde eczacılık yapan Hivi Abikoğlu, Suriyeli bebekler için Bin paket mamayı Siverek Yardımlaşma Derneğine (SİYAR DER) teslim etti. Eczacı Abikoğlu, özellikle Suriye’den gelen bebeklerin bakımsız kaldığını belirterek, “Sadece Suriye değil çatışmalı ortamlarda en büyük zararı her zaman çocuk bebekler görüyor. Zor durumda kalanlara yardımcı olmak insanlık görevidir. Bundan sonrada imkanlarımız ölçüsünde yardımcı olmaya çalışacağız” […]