Siverek’te Modern Tarıma Doğru

Siverek ilçesinde modern tarımsal alanda çiftçileri bilinçlendirerek daha bol verim ve kazanç sağlamaları, ülke ve kent ekonomisine katkı sunmaları amacıyla kırsal alanda bulunan mahallerde çiftçilere eğitim verilerek, geleceğin modern çiftçileri yetiştirilmeye çalışılıyor.

Siverek’te özel bir tarımsal danışmanlık şirketi, Eğriçay Mahallesinde düzenlediği bilgilendirme seminerinde Veteriner Sağlık Teknikeri Songül Akarsu, bölgede modern besicilik, besicilikte karşılaşılan hayvan sağlığı, özellikle küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarda barınak modernizasyonu konulu sunumuyla çiftçilerine önemli bilgiler vererek modern ve sağlıklı besicilik alanında anlaşılır bir dile ilgilileri bilgilendirdi.

Songül Karasu, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca uygulamaya konulan GAP PROJESİ kapsamında büyükbaş ve küçükbaş işletmelerine yeni ahır ve ağıl yapımına veya mevcut ağıl ve ahır tadilatına %50 hibe desteği uygulamaları hakkında besicilere destek kredileri hakkında yeni bilgiler aktardı.

Akarsu yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Danışmanlık şirketi olarak amacımız bölgemizdeki yetiştiricilerimize en iyi hizmeti sunmak, hayvancılıkta en yeni teknolojileri göstermek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının uygulamalı proje ve desteklerinden haberdar olmalarını sağlamak, ayrıca çiftçilerimizin sorunlarını dinleyerek bunların çözüm yollarını onlara sunmayı amaç edindik. Tarımsal danışmanlık çiftçi bilgilendirme toplantılarımızda yetiştiricilerimizin hayvancılık konusunda gerekli bakım, beslenme, büyütme, sağlık, hijyen ve benzeri konularda bilgilendirip karşılaşacağı sorunlara yönelik almaları gereken tedbirler önlemler konusunda bilinçlendirmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz sağlıklı çevre, sağlıklı hayvan, sağlıklı gıda, sağlıklı insan dedik. Çiftçi bilgilendirme toplantı ve sunumlarımızla çiftçilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz” dedi.

Eğriçay Mahallesinde yaşayan geçimini besicilik ve çiftçilik yaparak sağlayan Mahalle sakinleri konunu uzmanlarına teşekkür ederek şunları kaydetti: “Bu güne kadar dededen babadan öğrendiğimiz çoğunluğu ilkel yöntemler diyebileceğimiz sistemle tarımsal ve besicilik alanında çalışıyorduk anca bu seminerler sayesinde bir kez daha anladık ki yıllarca doğru bulduğumuz birçok yöntem yanlışmış modern bilgiler ışığında hem ürünlerimiz sağlıklı olacak hem bu ürünlerden elde edeceğimiz kazancımız artacak. Bizlere değerli bilgiler veren uzmanlara teşekkür ediyor seminerlerin devamını diliyoruz” açıklamasında bulundular.

 

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Bakan Çelik: Tarımda son 13 yılda önemli gelişmeler sağlandı

Bakan Çelik: Tarımda son 13 yılda önemli gelişmeler sağlandı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığın 2016 yılı bütçesinin 17 milyar 175 milyon 234 bin lira olarak öngörüldüğünü belirterek, “Bunun 11 milyar 644 milyon lirası, yani bütçenin 67,8’i tarımsal desteklere ayrılmıştır” dedi. Bakanlığının ve bağlı kuruluşlarının 2016 yılı bütçesine […]