Siverek’te Kuzulama Dönemi Başladı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde hayvancılıkla geçinen vatandaşlar için ilkbahar mevsiminin müjdecisi olarak görülen koyunların kuzulama döneminin telaşı yaşanıyor.

Geçimini hayvancılıkla sağlayan Siverekli köylüler, kış mevsiminin ardından ilkbahar mevsiminin müjdecisi olarak görülen koyunların kuzulama döneminin başlamasıyla, hayvanlarını bahara çıkarmanın telaşını yaşıyor. Hayvancılıkla uğraşan köylüler, zamanlarının büyük bir kısmını hayatlarının bir parçası haline gelen koyunları ile geçiriyorlar.

Siverek ilçe merkezine 10 kilometre uzakta bulunan Üstüntaş (Tezhırap) köyünün en büyük geçim kaynağı hayvancılık. Zorlu yaşam şartlarına rağmen bir taraftan sürülerini iyi beslemeye çalışan, diğer taraftan da yeni doğan kuzuları soğuk hava ve hastalıktan korumaya çalışan hayvan sahipleri, gündüz otlattıkları koyun ve kuzuları, gece soğuktan korumaya çalışıyorlar.

Çobanlık yapan İbrahim Bayraktar, hayvancılıkla uğraştığını belirterek hayvancılığın bu sene yavru atma hastalığından dolayı iyi olmadığını söyledi. Bayraktar “Hayvanların otunu, suyunu verdik. Geçen seneye nazaran koyunlarımız daha az kuzu doğurdu. Zaten tek geçim kaynağımız hayvancılık” diye konuştu. (Haber: Mevlit Bayraktar)

aa (3) 44


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Belediyesinden Sarı Çizgi Uygulaması

Siverek Belediyesi, halkın yoğun şikayetlerine konu olan kaldırım işgalinin önüne geçmek için sarı çizgi uygulamasına geçti. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, halkın yoğun şikayetlerine neden olan kaldırım işgallerinin önüne geçmek amacıyla tüm yayaya kaldırımlarda sarı çizgi dönemi başlattı. Esnafların çalışmasına engel olmamak için kaldırımlardaki sarı çizgi çalışmalarını gece yapan belediye ekipleri, vatandaştan […]