Siverek’te Şehadet Gecesi Programı Düzenlendi

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İKRA-DER) tarafından İslam Şehitlerini anmak için ‘Şehadet Gecesi’ adlı program düzenlendi.

İlçede bulunan özel bir düğün salonunda saat 19.30’da başlayan programa Eğitimci-Yazar Said Şahin, Özlem Ajans sanatçısı Bilal Güler ve Diyarbakır’da 6-8 Ekim olaylarında kurban eti dağıtırken vahşice katledilen şehit Hasan Gökgöz’ün babası Hacı Mehmet Gökgöz katıldı.

Program okunan Kur’an-ı kerim tilaveti ile başladı. Kur’an-ı kerim tilavetinin ardından Siverek İkra-Der başkan yardımcısı Mehmet Aydın açılış konuşmasını yapmak üzere söz aldı. Aydın konuşmasına misafirleri selamlayarak başlarken konuşmasının devamında; ‘Siverek İkra-Der olarak her yıl düzenlediğimiz İslam Şehitlerini anma ve anlama etkinliğine hepiniz hoş geldiniz. İslam davasının öncüleri ve yolumuzun parlak kandilleri olan şehitlerimizi yâd etmek ve onlara olan sözümüzü tamamlamak için bugün buradayız. Selam olsun kendilerine ölü denilmesi yasak olan İslam şehitlerine. Şubat ayı yani şehadet ayındayız. Her bir lahzasında bir şehidin ayak izlerinin olduğu bir aydır bu ay. Aslında bizlerin bu ayda sadece şehadeti değil, dirilişi de konuşmamız gerekecektir. Dünyevileşmenin insanlığı kuşattığı, İslami ve insani değerlerden uzaklaştırılmaya çalışıldığı böyle bir zamanda şehadet gibi bir değeri konuşmak elbette çok önemli bir meseledir. Bizlerin de şehadet ya da şehit kelimelerini, kavramlarını çok iyi manada bilmemiz gerekir. ’dedi. Aydın konuşmasına şehit olan bazı İslam alimlerine selam yollayarak son verdi.

Program daha sonra Özlem Ajans Sanatçısı Bilal Güler’in birbirinden güzel ilahi ve ezgileriyle devam etti.

İlahi ve ezgilerin ardından Eğitimci – Yazar Said Şahin konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıktı. Şahin konuşmasında şehit ve şehadet kelimelerinin üzerinde dururken şehitliğin iki yönü vardır ve bu iki yönde ‘Şehadet ve Emanet‘tir dedi. Said Şahin konuşmasının devamında; ‘Şehadet ayı diyoruz. Şubat ayı Şehadet ayı. Bu ayda çok büyük İslam Alimleri, çok sayıda Müslüman önder ve çok sayıda Müslüman şehit edildi. Bundan dolayı biz Müslümanlar olarak bu ayı Şehadet ayı olarak anıyoruz. Hz. Habil’den bu güne kadar gelen kervanda yer alan şehitlerin bir günü, dakikası veya yılı yoktur. Yılın her dakikasında şehadet yaşanmıştır ve yılın her dakikasında şehitler vardır. İçinde peygamberlerin bulunduğu kutlu bir kervandır ve bu kervan şehitler verilmek suretiyle yoluna devam ediyor kıyamete kadar da yoluna devam edecektir. Şehit ve Şehadet Kuran’i bir kavramdır. Şehit canını vererek Alemlerin Rabbinden başka bir ilahın olmadığına şahitlik eden kimsedir.’dedi. Şahin konuşmasının devamında Müslümanların geçmişte yaşadığı olaylar üzerinden örnek vererek şehit ve şehadet kavramının önemine vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra 6-8 Ekim olaylarında vahşice katledilen Şehit Hasan Gökgöz’ün babası Hacı Mehmet Gökgöz konuşmasını yapmak üzere sözü aldı. Gökgöz konuşmasında oğlu Hasan Gökgöz’ün yaşamından kesitler sunarak, oğlunun nasıl şehit olduğunu dinleyicilerle paylaştı. Konuşmasının devamında ; ‘ Şehit Hasan 6 yaşında islamla tanıştı. Şehit hasan küçüklüğünde kayboldu ve 3 gün boyunca biz onu aramıştık. Sonra öğrendik ki Hasanım trene binmiş ve zalimin biri Şehit Hasan’ı trenden atıp bir köyde bırakmış. O zamanki zalimlerle şimdi ki zalimler birdir. O günkü o zalimler Hasan’ı trenden nasıl attıysa şimdi ki zalimler de onu balkondan attılar. Bunlar aynı zalimlerdir. Balkondan attıkları yetmezmiş gibi dişlerini kırıp cesedini yakmışlar ve vücudu da paramparçaydı. Ben hastaneye gittim, morgda kendi oğlumun yüzünü tanıyamadım, vücudunda da darbesiz bir yer bile yoktu. Ben buradan o zalimlere sesleniyorum, bir hasan değil on tane hasanım olsa ben yine kendimle birlikte İslam yolunda feda ederim. Şehit Hasan’ın tek suçu Müslüman olması ve kurban eti dağıtmasıydı fakat o şehitler Allah’a kurban yerine kendilerini feda ettiler. Bu dava gerçekten çok büyük bi davadır ve bizler en iyilerimizi, en azizlerimizi bu dava uğruna feda etmeliyiz. Bende bu dava yolunda Allaha şükürler olsun ki en azizimi feda ettim, bu yolda bende kendimi feda etmeye hazırım ’ dedi. Mehmet Gökgöz’ün duygu ve anlam dolu konuşmasının ardından program Sanatçı Bilal’in ilahilerini seslendirmesiyle devam etti.

Program daha sonra Ferit Öztürk’ün genelde Dünya özelde ise Müslümanlar için yaptığı dua ile sona erdi. Programa katılımın yoğun olması nedeniyle bazı misafirlerin programı ayakta izlemek zorunda kaldığı gözlendi. (Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Arazi Aracında El Bombası Düzeneği Bulundu

Şanlıurfa’da arıza yapan aracını tamir için servise götüren bir kişinin aracında el bombasına bağlanmış bir düzenek fark edildi. Şanlıurfa’da tamire götürülen bir arazi aracında düzeneğe bağlanmış el bombası bulundu. Alınan bilgiye göre, Şırnak’ın İdil ilçesinde yaşayan ve bir iş için Şanlıurfa’ya gelen M.A, arıza yapan aracını tamir için Evren Sanayi […]