Baharın müjdecisi pazara indi

Siverek ilçesinde   vatandaşların  baharın müjdecisi olarak bilinen  rüşvat, yarpuz, kenger  pazardaki  yerini aldı.

Her yıl olduğu  gibi bu yılda  ilk  önce  Karacadağ eteklerinde  yetişen  doğal  bitkilerden oluşan  kenger, rüşvat yarpuz gibi  bitkilerin çıkışı  halk arasında bahar ayının   başlangıcı olarak  kabul ediliyor.

Baharın müjdecisi  olarak kabul edilen  bitkiler  ilçenin Kanlıkuyu   semtinde   tezgâhlarda  yerini aldı. Bitkilerin kilosunun  5 TL den satıldığını   belirten esnaflardan Esat Çiftsever her yıl olduğu gibi bu yılda   bitkilerin pazara  gelişinin fiyatı biraz yüksek bir kaç gün sonra kilosu 3TL den satılır. İlçe halkı  bu bitkileri salata çeşitlerinde olduğu gibi  mahalli yemeklerde kullanıyor.

Vatandaşlar   yerel  doğal bitkilere  ilgi gösteriyor.

1 (1) 1 (2) 1 (3)

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, SİVSAD tarafından açılan fotoğraf sergisini ziyaret etti.

Belediye Başkanı Yılmaz, SİVSAD tarafından Ankara’da T.B.M.M. Mustafa Necati Kültür Evinde açılan “Siverek’ten Yansımalar” isimli fotoğraf sergisini gezdi. Sergi hakkında bilgi alan Yılmaz’a dernek yöneticilerinin yanı sıra AK Parti İlçe Başkanı İlhan Çelik ile Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karakaş eşlik etti. Başkan Yılmaz serginin Siverek’in tanıtımına büyük katkı yaptığını ifade […]