Adaylar Ne Zaman Açıklanacak?

Yayıncı: Cuma Sarı - Yayın Tarihi:

Siverek’te adayların ne zaman açıklanacağı belirsizliğini koruyor. Henüz hiçbir parti adayını kamuoyuna tanıtmadı. Bağımsız olarak seçime girecek siyasetçi var mı bilmiyorum ama onlarda da durum aynı. Sadece MHP ilçede belediye başkan adayını açıkladı. Bu belirsizlik beraberinde endişeyi de getiriyor.

Siverek’in içinde bulunduğu şartları göz önüne getirince adayların bir an önce açıklanması partiler açısından faydalarına olacaktır. Çünkü seçimlere çok az bir süre kaldı. Öyle ki Siverek’te yöneticilik yapmak her zamankinden daha fazla sorumluluk hissi ve bilinci ile hareket etmeyi gerektirecek.

Daha önceki AK PARTİ ve SİVEREK konulu yazımda aday adayları arasında yapılacak seçim için şahsi fikrim olan ölçüleri ele almaya çalıştım. Bu tercihi yapacak olanların büyük sorumluluk üstlendiklerini defaatla vurguladım. Aday tercihi belirli kriterler sonucu Parti Genel Merkezleri tarafından yapılıyor da olsa, bu kararın geç verilmesi stratejik siyasi bir hamlede olsa, söz konusu Siverek olunca bunların sür’atli bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Elbette ki doğru adayı bulmak için tüm dengeler gözetileceği için bu seçim zaman alacaktır. Lakin Siverek’te mevcut durum ele alındığında ve seçimlerin yapılmasına az bir süre kaldığı düşünüldüğünde tercih konusunda biraz daha acele edilmeli. ‘Nedir kardeşim bu acelen?’ diye düşünenler mutlaka olacaktır. Büyükşehir yasası ile birlikte köylerin artık birer mahalle olduğunu ve seçimlerde Büyükşehir adayı ile birlikte ilçe belediye başkanlığı için oy kullanılacağını bilmeyen kalmamıştır. Türkiye’de birçok ilden fazla nüfus ve coğrafyaya sahip bir ilçe düşünüldüğünde aceleciliğimdeki sebep anlaşılır. 4,314 km2lik bir coğrafya, buna bağlı olarak son yıllara bakıldığında tahmini 220 bin nüfus, ortalama 100 bin seçmen ve 600 küsur köy ve mezra akla geldiğinde neden bunları söylediğim daha kolay anlaşılır.

Dolayısı ile belediye başkan adaylarının çalışma yapması gereken çok geniş bir alan var. Bu sebeple başkan adayları belirlenerek kamuoyuna tanıtılmalı ve hemen çalışmalara başlanmalıdır. Tabi bu ivedi ile beraber yeniden vurgulamak isterim ki bu zorlu iş için görevlendirilecek aday, vazifesinin gereklerini yerine getirecek niteliklere haiz ve kamuoyunun itibar ettiği bir isim olmalıdır. Bilinen mevcut yapıların devamı niteliğini taşıyacak, sadece isim ve ideoloji değişikliği adı altında yapılacak tercih uzun vadede kazanım yerine güç kaybettirebilir!.. Demem o ki kısa vadeli başarı düşüncesinin, uzun vadede siyasetçilerin başlarına neler getirdiğini hepimiz gördük ve biliyoruz. Bir çoğu siyaset sahnesinden silinip kayboldu.

 Bu arada söylenmesinde fayda gördüğüm önemli bir hususu da belirtmeden geçmek istemiyorum. Usta gazeteci Şükrü Dolaş ağabeyimin ısrarla üzerinde durduğu, meslektaşımız Nazlı Nomer hanımında makalesine konu olan bayan seçmen yüzdesinin % 56 seviyelerinde olduğu Siverek’te, çalışmaların ağırlıklı olarak bu yönde yapılması gerekliliğini ortaya koyuyor sanırım. Ak Parti’de Gençlik Kollarının bu konudaki cesur girişimleri, kadrosunda bayanlara ağırlık vererek çalışmalar yürüttüğü duyumlarını aldım. Yazımı sonlandırmadan söylemek istediğim bir başka konu ise; öncelikli olarak Muhtarlar, Dernekler ve Sendikalar kısacası etkin çalışan sivil toplum kuruluşları ile iyi ilişkiler geliştirilmelidir. Kısa dönemde bu ilişkiler sağlanamazsa bile bu ilişkiler uzun vadeye yayılmalıdır. Unutulmamalıdır ki zikrettiğim kişi ve kurumlar organize olmuş toplulukları temsil ediyor. Bu önemli kurumlarında göz ardı etmemesi gereken en önemli husus önceliğin kişilerde değil, Siverek ilçesinde olduğu bilincine varmalarıdır!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SİVEREK’TE KAÇAKÇILIK OPERASYONLARI

Siverek’te, polis düzenlediği operasyonda 9180 paket kaçak gümrük kaçağı sigara, 8 kilo 140 gram esrar ile 8 bin 800 litre kaçak akaryakıt ele geçirdi.  Edinilen bilgilere göre bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri Ofis Mahallesi’nde park halinde bir kamyonda yaptığı aramada kasadaki tankta 8 bin 800 litre kaçak mazot ele geçirdi. […]

Benzer Haberler