Siverek’te ‘Modern Dünyada Gençlik’ Konferansı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde İlim ve Kültür Derneği tarafından “Değerlerimi Öğreniyorum” projesi kapsamında ‘Modern Dünyada Gençlik’ konulu konferans düzenlendi.

Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen konferans, Diyarbakır Ulu Caminin emekli imamı Hafız Ali Mülayim ‘in okuduğu Kur’an’ı Kerim tilavetiyle başladı. Konferansa konuşmacı olarak katılan yazar Abdullatif Çelik, toplumsal değerler hakkında görüşlerini paylaştı.

‘Bir milletin gençliği ne zaman Kur’an ve ondan lemean eden ilimlerle teçhiz ve tahkim edilmişse, o vakit o millet terakkî ve teâlî etmeye başlamıştır’ diyen Çelik sözlerine söyle devam etti: “Gelişmiş, kalkınmış ve çağdaş bir toplum olabilmenin ilk ve temel şartı eğitime gereken değeri vermektir. Gençlerimizin ruh hali için, mana âleminin gelişmesi için Anne ve baba hükmünde olan öğretmenlere çok iş düşüyor. Her şeyin temelinde ahlak ve maneviyat yatar. Bir toplumda ahlak kavramı yok olmaya başlamışsa o toplumun yok oluşu çok uzak değildir. Eğitim sisteminin gayesi vatana millete faydalı nesil yetiştirmektir” dedi.

Bediüzzaman Said’i Kürdinin bu konuda büyük bir uğraş verdiğini ve bu yolda çok değerli miraslar bıraktığını söyleyen Çelik, “Bediüzzaman alem-i İslam’ın manevi dertlerine derman yetiştirmeye çalıştığı gibi, aynı zamanda ihtilaflar ve iftirakların meydana getirdiği problemlere de derman yetiştirmeyi, davasında gaye olarak belirlemiştir. Bu gaye ile kaleme aldığı ve mü’minlere yol gösterecek pek çok reçetesi vardır. Onun eserlerinden yararlanarak 21. yüzyılın hastalığından kurtulabiliriz. Müslümanların yükselmesi için akıllarını başlarına alıp birlik ve beraberlik için hareket etmelidir” ifadelerini kullandı.

“Aileler çocuklarına İslam’i eğitim vermelidirler”

Araştırmacı-yazar Çelik, “Çocuklarını düşünen aileler, çocuk daha anne karındayken İslami hassasiyet ve İslami eğitim vermekle mükelleftir. Çocuklarımızın büyüdükten sonra bütün İslami kaideleri unutup –haşa- ahiret yokmuş gibi sırf dünyada “bir etiketleri olsun” diye eğitim kurumlarına göndererek, onları başıboş bırakarak yâda sadece ders notları ve alacağı diplomayla ilgilenmekteyiz. Hâlbuki unutmamamız gereken günümüzdeki özellikle üniversiteler, bizim ilgisiz kaldığımız çocuklarımıza istedikleri ideolojik fikirleri, İslam dışı davranışları empoze etmektedirler. Verdiğimiz eğitim ruhuna hitap etmedi mi; İstemeyerek Huzursuz, mutsuz ve ümitsizliğe itiyoruz. Onların fıtratına uygun eğitim vermeliyiz. Unutmayalım ki midemizin, gözümüzün ve kulağımızın gıdası ayrı ayrıdır. Gözün gıdası güzel manzaralar, kulağın ise seslerdir. Aynen öyle de aklın gıdası ve kalbin gıdası da farklıdır. Aklın gıdası ilim, mantık, bilim ve fendir. Kalbin gıdası ise sahibini bulmak onu tanımaktır; teşbihtir, namazdır, duadır, ibadettir. Biri eksik oldu mu insan da eksik olur. Bizler imanlı, zeki, ahlaklı, bir nesil yetiştirmek istiyorsak; zaman ve şartlar ne olursa olsun çocuklarımızla diyalog halinde olup onları yalnız bırakmamamız gerektiğidir. Unutmamalıyız ki Çocuklar bizleri örnek alıyor ondan dolayı kendimize çeki düzen vermeliyiz. Bu yüzden ergenlik ve gençlik dönemi önemi çok büyüktür. Her şeyden evvel dini zaruretin öğretilmesi esastır. İnsana verilecek eğitimde onun bütün arzuları dikkate alınmalıdır” diye konuştu.

Molla Feyzi Güzelsoy gençlere sahip çıkılması gerektiğini belirtti. Güzelsoy sözlerini, “Eski zamanda her ne kadar din eğitimin yanında günlük yaşayışın gerektirdiği bilgilere yer veriyorsa da dünyevi ihtiyaçlar dünyevi kaygılar ön plana alan insan amacı güdülmemiştir. İslam inançlarına göre birey, bir lokma bir hırkaya razı olan insan tipi esastır. Bizler gençlerimize sabrı, kanaati, iktisattı ve ahlaklı olmayı öğretmeliyiz. Geleceğimiz olan gençlere sahip çıkmalıyız” diyerek bitirdi.

Siverek İlim ve Kültür Derneği Genel Koordinatörü Mehmet Güllüorman, “Eğitim-öğretim insan hayatıyla başlayan bir uğraş alanı olması gerekiyor. Toplumun en geniş ve çok yönlü faaliyet alanlarından birisidir. İnsan, hayatı boyunca eğitimle iç içedir. Bizler gençlerimize faydalı olmak için daha çok çalışacağız. Avrupa’nın içimize soktuğu o fitne ateşini ancak birlikte yıkabiliriz. Rabbim o uhuvveti o tesanüdü o kardeşliği bize nasip etsin inşallah” dedi.

Yaklaşık 2 saat süren konferansa AK Parti İlçe Başkanı İlhan Çelik, Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Postacı, Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi Müdürü Ahmet Yıldız, bazı STK Temsilcileri ile lise öğrencileri, öğretmenleri katıldı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek'te "Orman Haftası" etkinlikleri

Siverek Orman Şefliği tarafından Orman Haftasıyla etkinlikleri kapsamında program düzenlendi. Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen konferansta Orman Mühendisi Bayram Konak tarafından öğrencilere orman ve ağaç hakkında bilgi verdi. Konferansın ardından öğrenciler okul bahçesine fidan dikti. Okul Müdürü Mehmet Ali Baturalp, yaptığı açıklamada öğrencileri bilinçlendirmek amacıyla etkinlik düzenlediklerini […]