Siverek’te Yılsonu Resim Sergisi

Siverek ilçesinde Osman Esat Efendi İmam Hatip Ortaokulunca yılsonu teknoloji tasarım ve resim sergisi düzenlendi.

Okul bahçesinde düzenlenen etkinliğe Siverek Kaymakamı Dr. Vural Karagül, 107. Topçu Alay Komutanı Albay Abdullah Uşan, Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Karakaş, STK Temsilcileri, öğretmenler ile veliler katıldı.

Sergideki resimleri gezen Kaymakam Karagül, karakalem çalışması resimler hakkında bilgi aldı.

Suriye’deki iç savaş nedeniyle Siverek ilçesine gelerek Osman Esat Efendi Ortaokulu 8. sınıfta eğitimini sürdüren Suriyeli Ravda Teşteş, “Ben Halep’ten geldim. Benim hayalimde çok güzel bir ev vardı. Daha sonra uçak geldi ve evi bombaladı. Resimdeki deniz kıyısı ise Suriye’deki savaştan önce denize gitmiştim, çok güzeldi. Kısaca ben hayalimdeki Suriye’yi ve şuan savaşın devam ettiği ülkemi bu resme çizdim” dedi.

Görsel Sanatlar Öğretmeni Vildan Bağcı Tosun resmi ilk gördüğünde yaşamın kendisini gördüğünü söyleyerek, “Ravda’nın hatta bir insanın yaşamına dair her şey var bu fotoğrafta. Yağmur hüznü ve geriye olan özlemi anlatır. Resimde Suriye’de geri bıraktıklarını anlatmak istemiş. Aslında resimde insan ne yaşarsa yaşasın içindeki umudu kaybetmediğinin resmidir bu. Resimde karamsarlıktan çok umut görüyorum ben. Birde şu var ki Ravda çok iyi Türkçe bilmemesine rağmen sanatın ne kadar evrensel olduğunu görüyoruz biz burada. Sözlerle anlatamadığımız birçok olayı bazen bir resim vasıtasıyla tüm dünyaya anlatabiliriz” diye konuştu.

Sergi hakkında Siverek Son Haber’e konuşan Vildan Bağcı Tosun, öğrencilerin bir yıllık emeklerinin sergilendiğini belirterek, “Öğrencilerimizin hem ders içi hem ders dışı aldığı kurslarda yaptıkları eserlerdir. Sergide karakalem, guaj boya, minyatür, ebru sanatı gibi el sanatların ve güzel sanatların resim alt dalına ait her türlü eser var bunların arasında. Ben şanslıyım çünkü çok fazla sayıda yetenekli öğrencim var bu okulda ve resmi seven bir grupla çalışıyorum. Sergide 300’e yakın resim ve 30 tane de teknoloji tasarım projesi var. Eser sayısı çok fazla idi. Elemeleri yaparken eşit konuda eşit sayıda eser olmasına özen gösterdik” ifadelerini kullandı.

Amaçlarının öğrencilere sanat sevgisi kazandırmak ve güzel sanatlara yakınlaştırmak olduğunu dile getiren Bağcı Tosun sözlerini şöyle tamamladı: “Bir sanat eseri nedir, nasıl yapılır, nelere dikkat etmek gerekir onu aşılamaya çalışıyoruz.” (Haber: Cuma Sarı – Mevlüt Bayraktar)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Taş Bloğa Kültür ve Turizm Bakanlığının Amblemini İşledi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir taş ustası taş bloğa Kültür ve Turizm Bakanlığının amblemini yaptı. Mahmut Selaniş, Siverek Son Haber’e yaptığı açıklamada, 40 yıldır taş ustası olduğunu söyledi. Geçen yıl 5 metre uzunluğundaki taş bloğa Cumhurbaşkanlığı forsunu işlediğini hatırlatan Selaniş, bir süre önce bir iş adamından Kültür ve Turizm Bakanlığının amblemi siparişi aldığını […]