Sosyal Hizmetler Müdürlüğünün 5 Aylık Çalışması

Siverek Sosyal Hizmetler Müdürlüğünce 2016 yılının 5’inci ayına kadar yapılan çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgi verildi.

Ofis mahallesindeki müdürlük binasında gazetecilerle bir araya gelen Sosyolog Mehmet Köksal, Siverek ile birlikte Hilvan ilçesine de hizmet verdiklerini söyledi.

Sosyolog Mehmet Köksal, “01.07.2014 tarihinde Siverek ve Hilvan ilçelerimizdeki vatandaşlara hizmet sunmaya başlayan Müdürlüğümüz bu süre içerisinde bünyesinde bulunan; Başvuru Tespit ve İzleme, Uygulama Birimi, Eğitim ve Danışmanlık, Şehit Yakınları ve Gazilere Hizmet Birimleri ve Psiko-Sosyal Destek Birimi ile vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır. Başta Bakanlığımız ve İl Müdürlüğümüzün olmak üzere Hizmet Politikamız olan vatandaşın hizmete ulaşması değil, hizmetin vatandaşa ulaşması kapsamında 2016 yılının ilk beş aylık döneminde hizmet bölgemizde bulunan Hilvan ve Siverek İlçemizde yaptığımız çalışmalarımızı vatandaşlarımız ile paylaşmak istedik. Beş Aylık süre zarfında Evde Bakım Hizmetimizden 156 Ailemiz yararlanmıştır. Bu ailelerimize sunduğumuz hizmetlerimiz ile engelli vatandaşlarımızın bakım ve ihtiyaçlarının sağlanması, engelli vatandaşlarımızın ihmal ve istismara uğramaması ve engelli vatandaşlarımızın toplumsal adaptasyonunun daha hızlı sağlanması amaçlanmıştır. Herhangi bir ihmal ve istismara mahal vermemek için Müdürlüğümüzün Evde Bakım Birimi periyodik süreler ile ailelerimize

ziyaretler gerçekleştirmekte, engelli vatandaşlarımızın daha sağlıklı koşullarda yaşamlarını sürdürmesi için izleme ve değerlendirmeler gerçekleştirmektedir” dedi.
Müdürlüğe başvuran sekiz vatandaşın çeşitli alanlarda hizmetler sunulduğunu belirten Köksal, üç vatandaşa kurum bakımı hizmeti verildiğini söyledi.

-“128 Aileye Ekonomik Destek Verdik”

Gelen tüm başvuruların titizlikle incelendiğini belirten Mehmet Köksal, “Müdürlüğümüzün Sosyal ve Ekonomik Destek Biriminin Süreli Ekonomik Destek Hizmetinden 128 ailemiz, Geçici Ekonomik Destek Hizmetinden 24 ailemiz yararlanmıştır. Müdürlüğümüz tarafından Terör sonucu Mağdur olup göç eden 13 aile hakkında Sosyal inceleme gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen incelemeler sonucu Müdürlüğümüzün Hizmet Kriterlerini taşıyan 3 ailemize Süreli Ekonomik destek, 5 ailemize ise geçici ekonomik destek sunulmuştur. Sunulan Ekonomik Destek ile ekonomik yoksunluk içerisinde olan vatandaşlarımızın çocuklarının bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması, çocukların herhangi bir ihmal ve istismara maruz kalması amaçlanmaktadır” diye konuştu.
Müdürlük bünyesindeki Şehit Yakınları ve Gazilere Hizmet Biriminin şehit yakını ve gazilere çeşitli alanlarda rehberlik ve danışmanlık sunduğunu vurgulayan Köksal, “Mağduriyetlerinin ve mahrumiyetlerinin korunmasını, gazilerimizin toplumsal rehabilitasyonunun sağlanmasını amaçlamaktadır. Bu amaçla çeşitli gönüllü ve kamu kuruluşları ile koordineli çalışarak Şehit Yakını ve Gazilerimize Hizmetlerini sürdürmektedir. Bakanlığımızın 15.05.2015 tarihi itibarı ile vatandaşlarımıza sunmaya başladığı Doğum Yardımı sisteminden ise 15.05.2015 tarihinden sonra tam doğum gerçekleştiren vatandaşlarımız yararlanmaya başlamıştır. Bu hususta vatandaşlarımızın 15.05.2015 tarihinden sonra doğan ilk çocuğu için 300 TL ikinci çocuğu için 400 TL ve üçüncü çocuğu için ise 600 TL destek sunmaktadır” ifadelerini kullandı.

Eğitim ve Danışmanlık Biriminin aktif olarak hizmet verdiğinin altını çizen Mehmet Köksal, “Siverek ve Hilvan ilçelerimizde ikamet eden vatandaşlarımıza çeşitli konularda eğitimler sunulmuştur. Evlilik Öncesi Eğitim, Çocuk İhmal ve İstismarı, Evde Engelli-Yaşlı Bakımı, Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Sözleşmesi, Aile İçi İletişim, Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinin amaçları vb. çeşitli konularda 852 aileye eğitim sunulmuştur” şeklinde konuştu.

Müdürlük Sosyoloğu Mehmet Köksal kısa bir süre sonra ‘Sokakta Çalıştırılan Dezavantajlı Çocukların Topluma Kazandırılması’ adlı projeyi hayata geçireceklerini belirterek, “Müdürlüğümüz tarafından hazırlanan ve önümüzdeki süreçte hayata geçireceğimiz projelerimiz ile İlçemizde risk altında bulunan çocuklarımızın ve göçmen vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımını sağlayarak bu grupta bulunan bireylerimizin toplumsal rehabilitasyonunu sağlamayı amaçlamaktayız. Amacımız gelişen ve gelişime bağlı olarak değişim gösterilen çağımızda toplumsal değerlerine ve kültürüne bağlı ailelerin yetişmesi, toplumsal izolasyona maruz kalan engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama adaptasyonunun sağlanması, toplumda çocuk kadın denilmeden ihmal ve istismarın önlenmesi, şiddete uğramayan bir neslin yetişmesi ve hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanmaktadır. 2016 yılının ilk beş ayında yaptığımız çalışmalar ile belirlediğimiz hedeflerimize ulaşmış olsak ta alanında uzman Sosyal Çalışma Görevlilerimiz ile bundan sonraki dönemde gerçekleştireceğimiz yeni projelerimiz ile vatandaşlarımıza hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğimizi vatandaşlarımıza duyurmak isterim” açıklamasında bulundu.

sosyal-hizmetler-mudurlugunun-5-aylik-calismasi (2)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Belediyesinden Kemal Hoca Türbesinde Çalışma

Siverek Belediyesi, ilçe merkezi ile kırsal alanda bulunan, halkın sürekli ziyaret ettiği türbelerde çevre düzenlemesinin yanı sıra ağaç dikme çalışması başlattı. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince Hasan Çelebi mahallesindeki ‘Kemal Hoca Türbesi’nde başlatılan çalışma kapsamında alanda toprak tesviyesi ile belirlenen alanlarda kaldırım taşı döşendi. Mevcut ağaçların bakımını yapan belediye ekipleri, türbe bahçesine […]