STK’lardan Darbe Girişimine Ortak Tepki


Siverek’te faaliyet gösteren İslami STK’lar Siverek Son Haber Muhabiri Yusuf Eyyüp Sarı’ya yaptıkları açıklama da 15 Temmuz’da yaşanan askeri darbe girişimine tepki gösterdi.

Siverek İkra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkan yardımcısı Hüseyin Şeker; ‘Siverek İkra-Der olarak bu darbe girişimini lanetliyor, darbeci çeteye direnen halkımızı tebrik ediyor ve selamlıyoruz.

‘Halkın İnanç ve Değerlerine Aykırı Hiçbir Vesayet Odağına Prim Verilmemelidir’

Tarihte acı tecrübelerle de sabit olduğu üzere darbelerden en büyük zararı halkımız görmüştür ve halen de görmektedir. Hürriyet, adalet ve huzurdan yana olan herkesin ve her kesimin bu darbe teşebbüsüne karşı durması gerektiğine inanıyoruz. Tarihi siyasi darbelerle ve darbe teşebbüsleri ile dolu olan ülkemizde bu darbe teşebbüslerinden çıkarılması gereken dersler elbet vardır. Siyaset kurumu, halkın inanç ve değerlerine aykırı hiçbir vesayet odağına prim vermemelidir. Halkımız da Cuma gecesinden buyana gösterdiği kararlı, inançlı ve kahramanca direnişini devam ettirmelidir. Bu tehlike tamamen bertaraf edilinceye kadar meydanlara çıkarak bu tür girişimlere, tepkisini en üst perdeden göstermeye devam etmelidir.

‘Sonuna Kadar Meydanlardayız’

Hüseyin Şeker açıklamasına; ‘Dernek olarak ilk andan itibaren göstermiş olduğumuz tepki ve meydanlarda olmamızı tehlike sona erinceye kadar devam ettirip, halkımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Halka hizmet etmek amacıyla faaliyet yürüten derneğimiz Halkın iradesini tamamen hiçe sayan bir girişim kimden gelirse gelsin zaman, mekân, kurum veya kuruluş fark etmeksizin karşı duracağımızı basına ve kamuoyuna duyururuz.’ diyerek son verdi.

Siverek-Der Başkanı Celal Koç, bu tür darbelerin ülkeye hiçbir olumlu tarafının olmadığına vurgu yaptı.

Celal Koç açıklamasının devamında; ‘ Siverek-Der olarak bizler darbelerin her türlüsüne karşı olduğumuz gibi 15 Temmuz’da yapılan darbe girişimini lanetliyor ve en sert şekilde kınıyoruz.

Türkiye halkları olarak bütün insanlarımızın da bu darbe teşebbüsünü kınamalarını ve lanetlemelerini bekliyoruz. Çünkü bu darbelerin ülkeye hiçbir olumlu tarafı yoktur ve şimdiye kadar da görülmemiştir. Hatta bırakın faydasını her darbeden sonra ülkemiz her alanda en az 20 sene gerilemiştir.

‘Bu Darbe Girişimi ABD’de Tasarlanarak Ülkemizin Değerleri Hiçe Sayılmıştır’

15 Temmuz’da yaşanan askeri darbe girişimini değerlendirecek olursak bu darbe, ABD’de tasarlanarak ülkemizin milli ve manevi değerleri hiçe sayılarak hazırlanmış ve ülkemizde ki hain tasarımları tarafından uygulanmaya çalışılmıştır. Bu darbenin ülkemizin gelmiş geçmiş değerli devlet adamlarından birine karşı yapılıyor olması da ayrıca manidardır. Çünkü duruşuyla ve açıklamalarıyla her zaman zalimin karşısında durmuş, zalimliklerini yüzüne vuran açıklamalar yapmış ve gittiği her ortamda mazlumun yanında olduğunu defaatle belirten bir liderdir. Ayrıca bizim bu darbeye karşı duruşumuz sadece bu büyük devlet adamına karşı yapıldığı için değildir. Bu darbe hangi parti ve lidere karşı yapılsaydı aynı tepkiyi vereceğimizi belirtmek isterim. Çünkü ancak bu şekilde çocuklarımıza güvenli, özgür ve onurlu bir gelecek bırakabiliriz.

‘Yarınlar Yorgun Düşenlerin Değil; Rahatından Vazgeçenlerindir‘

Mısırlı hareket adamı Rahmetli Hasan El-Benna; ‘Yarınlar Yorgun Düşenlerin Değil; Rahatından Vazgeçenlerindir.’ demiştir. Bu Kutlu Mücadele de Ülkemizin değişik yerlerinde şehit düşen yiğit askerlerimize, polislerimize ve sivil halkımıza Allah’tan rahmet diler, şehadetlerini kutlarım Bu askeri darbeye kalkışanların ise en ağır bir şekilde cezalandırılmasını bekliyoruz.’ dedi.

Siverek Hayrat-Der başkanı Mustafa Karadağlı Rabbimiz darbecilere karşı milletçe gösterdiğimiz birlik ve beraberliğimize kuvvet vermesini niyaz ediyoruz.’ dedi.

Karadağlı açıklamasının devamında;’Vatanımızın bütünlüğüne, birliğine, beraberliğine, dirliğine, istikrarına, emniyetine, huzur ve istikrarına zarar vermeyi hedefleyen bu alçak darbe girişimini ve müdahaleyi nefretle kınıyoruz. Rabbimizden darbecilere karşı milletçe gösterdiğimiz birlik ve beraberliğimize kuvvet vermesini niyaz ediyoruz.

Bu onurlu mücadele de dimdik duran emniyet güçlerimize ve aziz halkımıza, kavli ve fiili dualarıyla destek olan bütün kardeşlerimize teşekkür ediyor, bu direnişte şehit düşen kardeşlerimize Allah’tan gani rahmet ve yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz ‘ dedi.

Siverek Fırat-Der başkanı Mahmut Hanpolat; Şaşkınlık ve endişeyle gelişmeleri takip ettiklerini belirtirken bu darbe korsan bir darbe girişimidir.’ dedi.

Hanpolat konuşmasının devamında; 15 Temmuz akşamı biraz şaşkınlık, daha çok endişeyle birtakım gelişmelere şahitlik ettik. Ordu içinden emir-komuta zinciri dışında hareket eden cuntacı bir grup general, komutası altında ki er-erbaş, subay ve astsubaylar marifetiyle korsan bir darbe girişiminde bulundu. Amaçları ülkenin seçilmiş Cumhurbaşkanını öldürmek, seçilmiş hükümetini devirmekti ama olmadı. Bu sefer darbecilerin hevesleri halkın direnişi karşısında kursaklarında kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halka sokaklara çıkın çağrısı yapınca halk sokaklara döküldü ve adeta tankların önünde etten duvar ördüler. Seçmenlerin bu sahiplenici iradesi karşısında tutunamayan darbeciler bir gecede alaşağı edildi.

Cuntacılar çok stratejik hedeflere odaklanmışlardı. Bu hedeflere yönelik saldırıları eş zamanlı olarak gerçekleştirdiler. Birçok yerde çatışmalar yaşandı, sayıları 200’ün üzerinde insan katledildi. Büyük bir gözü dönmüşlükle halka ateş açıldı. Savaş uçaklarıyla meclis bombalandı. Eğer halkın iradesi olaya el koymasaydı belki de cuntacılar başarıya ulaşacaklardı.

‘Herkes Üzerine Düşen Görevi Layığıyla Yerine Getirmeli’

Tarihi bir dönemeçten geçtiğimizin herkes farkında. Bu önemli süreçte herkes üzerine düşeni layığıyla yerine getirmek mecburiyetindedir. Parti farkı gözetmeksizin, küçük çıkar hesapları peşine düşmeden herkes bu korsan darbe girişimi karşısında net bir şekilde durabilmelidir. Darbe dönemlerinde halkın başına nelerin geldiğini çok iyi bilmekteyiz. Toplum üzerinde büyük bir terör dalgası estiren darbecilerin amacı herkesi sindirmektir. Biz bu filmi izlemiştik ve tekrarını izlemeyi kimse arzu etmemektedir.

‘Ordu Darbe Girişimine Zemin Hazırlanamayacak Şekilde Elden Geçirilmeli’

Hanpolat; ’Darbe girişiminde rol oynayan herkes tespit edilmeli ve suçlular şiddetle cezalandırılmalıdır. Ordu, bir daha böyle bir darbe girişimine zemin hazırlanamayacak şekilde elden geçirilmeli ve bu yolda herekli tedbirler alınmalıdır.’ diyerek sözlerine son verdi.(Haber: Yusuf Eyyüp Sarı)

 

STK

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Muhammed Kıyam Manulboğa - Darbenin Özü

Balyoz ve Ergenekon davasında PDY mensubu hâkim/savcılar tarafından tutuklanan ve hüküm yiyen aralarında eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da bulunduğu generaller ve üst düzey ordu komutanları 17-25 Aralık olaylarından sonra hükumetin atadığı hâkim/savcılar tarafından tahliye ve beraat edilmişti, Yargıtay tarafından tahliye ve beraatları onanmıştı. Böylece ordu içerisinde milli duygular kabarmış, […]