Muhammed Kıyam Manulboğa – Darbenin Özü

Balyoz ve Ergenekon davasında PDY mensubu hâkim/savcılar tarafından tutuklanan ve hüküm yiyen aralarında eski Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın da bulunduğu generaller ve üst düzey ordu komutanları 17-25 Aralık olaylarından sonra hükumetin atadığı hâkim/savcılar tarafından tahliye ve beraat edilmişti, Yargıtay tarafından tahliye ve beraatları onanmıştı.

Böylece ordu içerisinde milli duygular kabarmış, Fetullah Gülen’e karşı nefret/kin, Erdoğan ve hükümetine karşı ise yakınlık ve sempati artmıştı. Gülen hareketinin darbeye kalkışmasıyla Erdoğan’a yakın olan generaller ve subaylar Gülen’e olan kin ve nefretlerinden ötürü Erdoğan’ın yanında yer aldılar. Darbe ordunun tamamının tasvip etmediği bir girişim olduğu için, kalkışma başarısız oldu.

Unutulmamalıdır ki ordunun tamamının tasvip ettiği bir girişim olmuş olsaydı ve ordu tüm karargâhları ile darbeye kalkışsaydı, bugün darbe karşıtı açıklamalarda bulunanlar, evlerinden bile çıkamayacaklardı.

Halkın tamamının sokaklara çıkması bile fayda vermeyecekti. Şu anki subaylar ve paşalar, Erdoğan’ın karakaşına, kara gözüne hayran oldukları için değil Feto’ya olan düşmanlıklarından ötürü Erdoğan’ın yanında yer aldılar. Aynı durum Feto’nun yanında yer alan generaller, subaylar ve astsubaylar içinde söz konusu. Feto cemaatinin geçmişi ne ki 64 yaşında kendi cemaatine mensup generalleri olsun. Erdoğan’a olan kininden ve İslam’a olan düşmanlıklarından ötürü Feto’nun yanında saf tutan generaller, subaylar ve astsubaylar da var.

Velhasıl orduya güven olmaz. Şu anda medyada kahraman gibi gösterilen bazı general, subay ve astsubaylar TSK’nın hükümetle çıkarları ters düşerse, tekrar Erdoğan’ı devirme planları yapabilirler. Bu olasılıkları göz ardı etmemek gerekir.

Vesselam…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 3 ay süreyle olağanüstü hal ilan edilmesi kararlaştırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletimizin ülkesine ve iradesine kararlı bir şekilde sahip çıkması karşısında darbecilerin silahları da tankları da helikopterleri de uçakları da işe yaramamıştır. Asker elbisesi giymiş teröristler karşısındaki dik duruşlarıyla memleketine ve geleceğine sahip çıkan milletimiz, gece boyunca kahramanlık destanları […]