Karacadağ göçerlerinin yaşamı belgesel film oluyor

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi Karacadağ bölgesinde yaşayan göçerlerin sosyal yaşamlarını konu alan “Kavalın Sesi” belgesel filmi çekiliyor.

Fotoğraf sanatçıları Sedat Kıran ile Gül Ertuna Karacadağ bölgesinde 9 ay çekimler yapacak. Sedat Kıran, Karacadağ’daki doğal yaşamın en büyük alanlarından biri olduğunu söyledi.

Kavalın Sesi belgesel filminde bölgedeki doğal yaşamı aktarmaya çalışacaklarını belirten Kıran, “Bu doğal yaşam alanlarına dair derin kültürün dokusunu işleyerek, teknolojinin gelişmesi ve kapitalist anlayışın doğal yaşamları, kültürleri yok etme anlayışıyla karsı karsıya olan Karacadağ’ın doğal yaşam kültürünün derin dokusunu belgelemek. Dünya tarihine milat olan Karacadağ ve havzasının tarih boyunca yaşam alanlarına elverişli olması birçok kültürün rengini tarih boyunca barındırmış; derin bir kültür, inancın merkezi olmuş. Günümüze kadar derin kültürleri renkleri bulmak mümkün” dedi.

Fotoğraf sanatçısı Ertuna bölgede daha önce Kıran ile çalışma yürüttüklerini belirterek “Kavalın Sesi” belgesel filmiyle göçerlerin yaşamlarını konu edinerek bölgede yok olmayla karşı karşıya olan bin yıllık doğal yaşamı sergilemeye çalıştıklarını söyledi.

Bölgede 9 aylık bir çalışma yapacaklarını anlatan Ertuna, “Göçerlerin yaşamını konu edinecek belgeselde ilk olarak bu derin kültürel doku ve yaşamın izlerini işleyeceğiz. Başladığımız bu projede ilk etapta derlemeler yapıyoruz; her yaşlıyla sohbetler, hikayeler, yaşanmış hikayeleri, aşkları, dramlarını kaydediyor ve derliyoruz” diye konuştu. (Haber: Şükrü Dolaş)

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tüketici Hakem Heyeti Vatandaşı Haklı Buldu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde kaçak elektrik kullandığı iddia edilen ve kesilen para cezası ödeyen vatandaşın başvurusu Tüketici Hakem Heyetince haklı bulundu. Yenişehir Mahallesinde ikamet eden Mustafa Atlı’nın evindeki elektrik sayacını okuyan görevliler, kaçak elektrik kullandığı gerekçesiyle 2 bin 296 TL cezai işlem uyguladı. Kaçak elektrik kullanmadığını iddia eden ancak cezayı ödeyen Mustafa […]