Günlük 30 liraya orakla çeltik hasadı yapıyorlar

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çeltik hasadının başlamasıyla tarlaya giden çok sayıda kadın günlük 30 lira yevmiye ile çalışıyor.

Son yıllarda bölgede yaygınlaşan çeltik üretiminde hasat geleneksel yöntemlerle başladı. İlçeye 10 kilometre uzaklıkta bulunan Üzümcük kırsal mahallesinde biçerdöverin girmediği ve çeltiğin yan yatığı bölgelerde, ürün sahipleri gündelikçi kadınlarla hasada başladı.

Tarlaya gelmek için çocuğunu evde bıraktığını söyleyen Özlem Göngür, “Yevmiye zaten yetmiyor. Küçük çocuğum evde kaldı. 30 lira yevmiye alıyorum. Sabah 06.00’da geliyoruz, bazen 17.00, bazen 18.00’e kadar çalışıyoruz. Kiracıyım, eşim de sezonluk işlerde çalıştığı için işe gelmek zorunda kalıyorum. Yetmiyor ama başka çaremiz yok mecburen gelip çalışıyoruz” diye konuştu.

Tarla sahibi Hıdır Direkçi, biçerdöverin girmediği bölgelerde orakla hasat yaptıklarını belirterek, “Tarladaki çeltikler yan yattığı için orakla biçmek zorunda kalıyoruz. Çeltik fiyatları bizi tatmin etmiyor. 25 kiloluk torbaları 90 TL’ye satıyoruz, masrafımız çıkmıyor” dedi.

Bölgede hasadın 45 gün sürdüğü öğrenilirken, bu senenin verimli geçtiği belirtildi. (Haber: Şükrü Dolaş – Cuma Sarı)

celtik-hasadi-yapiyorlar-2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çeltik Orağa Gelmiş

Yazının başlığı şen bir türkünün mısralarını hatırlatsa da gerçek öyle değil. Belki de bu yazının başlığı şu olmalıydı; “güneşin altında üşüyordu yoksul fideleri.” Hayat televizyonların pembe dizileri kadar tatlı ve gülümsetici değil maalesef. Acı, hem de zehir zıkkımdır bazıları için. Sabahın erken saatlerinde devlet dairelerindeki emekçiler iş başı yapmadan önce, […]