Otomobil Fiyatına Güvercin

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir kıraathanede açık arttırmaya çıkarılan güvercinlerden bazıları 10 liraya alıcı bulurken, değerli olanları 15 bin liraya alıcı buluyor.

Hürriyet Caddesi’nde bulunan bir kıraathanede bir araya gelen güvercin ve kuş tutkunları, 3 lira giriş ücreti ödeyerek açık arttırmaya katılıyor. Kafes içinde bulundurularak açık arttırma ihale usulüyle alıcı bekleyen güvercinlerin cinsine ve değerine göre 10 liradan başlayan satış, 15 bin liraya kadar çıkıyor.

İşletmeci İsmail Şeman yaptığı açıklamada bölge illerine güvercin satışı yapıldığını söyledi. Şeman, “Bunlar Siverek’in kuşları. Muş, Siirt, Bursa ve diğer birçok ilden meraklılar gelip Siverek’ten bu kuşları götürüyor. Bu paraya hatta bu paradan daha yükseğe. Elimdeki kuş 15 bin liraya satıldı. Bunu alan arkadaş yavru alacak, yavru türetecek, getirip yavrularını o fiyata veya daha aşağı verecek. Siverek’te şu an 6 gün ihale oluyor. İhaleye sadece güvercin ve kuş meraklıları geliyor” dedi.

Fiyatların renklere göre değişiklik gösterdiğini belirten güvercin tutkunu İlyas Al, “Bugün belek diye tabir edilen kuş türü gündemde olduğu için Muş’tan, Siirt’ten değişik memleketlerden özellikle Siverek beleği, hatta sosyal medyada paylaşımlarımız var. Fiyatlar ise kuşun beleğine göre değişiyor. Mesela bin liradan başlar 10 bin ya da 15 bin liraya kadar değeri olan kuşlar var. Burada da ihale usulü ile satılır, daha sonra dışarıdan gelen arkadaşlar elden birbirine satıyorlar, ihale dışında birbirlerine satıyorlar. Hatta biz bu işe meraklı olmadan 1980 yıllarında buradan Siverek’te çok olan belek oraya götürdüler. O tarihten sonra bitti kalmadı, sayılı kaldı. Biz de arkadaşlarla birleşip yine üretmeye başladık” diye konuştu.

Öte yandan, açık arttırmaya katılan bazı güvercin tutkunlarının iyi cins kuşlara sahip olabilmek için fiyat arttırması renkli görüntüler oluştururken, akşam başlayan ihalenin gecenin geç saatlerine kadar sürdüğü belirtildi. (Özel Haber: Cuma Sarı – Vedat Bayraktar)

otomobil-fiyatina-guvercin-2


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gelişen Teknolojiye Yenilen Meslek: 'Semercilik'

Bir dönem yük taşımacılığı ve seyahatlerde at, eşek, katır gibi hayvanların sırtına zarar vermemesi için kullanılan semer, teknolojinin hızla gelişmesi, yol ve motorlu araç sayısının artması üzerine unutulmaya yüz tuttu. Tarihte ilk defa Araplar, zamanla da Türkler tarafından kullanılmaya başlanan semerin, Türkiye’de de özellikle dağlık alanda yük taşımacılığında kullanıldığı kaydediliyor. […]