Fırat havzasında balıkçılık gelişiyor

Fırat nehri havzasında geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan çok sayıda vatandaş, Atatürk Barajında su tutulması ve Nisibbi köprüsünün tamamlanmasıyla bir yandan ilkel sallarla balıkçılık yaparken, diğer yandan alabalık çiftliği kurdu.

Nisibbi köprüsünün tamamlanmasının ardından Fırat nehri kıyısındaki kırsal mahallelerde yaşayan birçok vatandaş, asıl işlerinin yanında geçimine katkı sağlamak amacıyla balıkçılık yapmaya başladı.

Nisibbi köprüsünün bölgeye canlılık getirdiğini belirten Kayalı kırsal mahallesi sakini Mehmet Akçicek, “Köprünün tamamlanması bölgeyi canlandırdı. Eskiden feribot iskelesi olarak kullanılan alanda balıkçılık yapılmaya başlandı. Avladığımız balıkları bazen toptancılar gelip köyden alıyor bazen de biz şehir merkezine götürüp toptancılarda satıyoruz. Bölgede sazan balıklığının bol olması nedeniyle onları satıyoruz. Fiyatları da çok uygun, kilosunu 3- 4 TL arasında satarak aile bütçesine katkı sunuyoruz” dedi

-Su ürünü mühendisi balık çiftliği kurdu

Havzada ilkel yöntemlerle alabalık çiftliği kurduğunu belirten Su Ürünleri Mühendisi Mahmut Durak, 2010 yılında yapılan KPSS mağduru olduğunu söyledi. Durak yaptığı açıklamada, “2003 yılında mezun olduktan sonra farklı bölgelerde serbest mühendis olarak çalıştım. 2010 yılında yapılan KPSS sınavında haksızlığa uğradım. Son bir yıldır Atatürk baraj göletinde balık üretim çiftliği kurdum işi geliştirmeye başladım. Yılda 50 ton balık üretme kapasiteli bir tesis kurdum. Kredi imkanı sağlanırsa daha büyük ve modern balık üretim çiftliği kurmayı düşünüyorum” diye konuştu. (Haber: Şükrü Dolaş – Cuma Sarı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek'te 15 Temmuz Konferansı

Eğitim Bir-Sen Siverek Temsilciliği tarafından “Darbelerin Hayatımıza Etkileri ve 15 Temmuz” konferansı düzenlendi. Yenişehir Mahallesindeki Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezinde düzenlenen konferansın açılış konuşmasını yapan Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Fikret Aslanparçası, Türkiye’nin her on yılda bir darbelere maruz kaldığını söyledi. Son dönemlerde yaşanan sıkıntılara da değinen Aslanparçası, 15 Temmuz darbe kalkışmasının […]