Yün çok, alan yok!

Küçükbaş hayvancılığın önemli merkezlerinden Siverek ilçesinde kırkılan koyunların yünü pazarda görücüye çıktı.

Yün satıcısı Mehmet Ali Koyuncu, yünün birçok sektör için önemli bir hammadde olduğunu belirterek besicilerin uzun yıllar boyunca bu üründen önemli paralar kazandığını kaydetti.

Son yıllarda hazır ürünlerin daha fazla ilgi gördüğünü aktaran Koyuncu, sektöre rağbetin azalmasına paralel olarak koyun sayısında da düşüş yaşandığını belirtti.

Koyuncu, bölgede en kaliteli yünün Siverek koyunundan elde edildiğini ifade ederek, şöyle konuştu:

“Mevsimi olmasına rağmen müşteri bulamıyoruz. Geçen yıl kilosunu 2,5 TL den satıyordum, bu yıl 2 TL’den satmamıza rağmen müşteri bulamıyoruz. Alanlarda çeyizlik yatak yorgan ve yastık yapımı için alıyor. Bölgede Siverek yünü en meşhur yün olmasına rağmen fabrikasyon yünlerini tercih eden vatandaşların çoğalmasıyla satışlarımız azaldı. Babamla birlikte 30 yıldır bu işi yapıyoruz gün geçtikçe koyun yününe ilgi azalıyor, birkaç yıl sonra hiç para etmeyecek.”

Besici Aslan Yıldız da hayvanlarından her yıl yaklaşık 500 kilogram yün elde ettiğini ancak fiyatların kendilerini tatmin etmediğini ve ürünleri yok pahasına elden çıkardıklarını söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Geleneksel köy çeşmelerine geri dönülüyor

Bir zamanlar Siverek ilçe merkezinde susuzluğun yaşandığı dönemlerde mahallerin orta kısmında yaptırılan mahalle çeşmelerin zamanla su şebeklerinin çoğalmasıyla mahalle çeşmelerinde tarihe karıştı. İlçe merkezinde en bilinen çeşmeler ise Hacıpınar, Nigardüzü, Serap çeşmeleri gibi onlarca çeşme bulunuyordu. Son yıllarda bazı hayırsever vatandaşlar hayrat olarak köylerin girişine kesme karataştan köy çeşmesi yaptırıp […]