Koçali Aymaz il mücadelesini sürdürüyor

Siverek 250 bini aşkın nüfusuyla birçok ilde büyük bir yerleşim yeri olup, 1926 yılına kadar geç Cumhuriyetin bir ili iken aynı yılında çıkarılan teşkilatı mülkiye kanunuyla ilçe yapılarak Şanlıurfa’ya bağlandı. Siverekliler il olma mücadelelerini ve taleplerini her platformda gündemde tutmaya devam ediyor.

İlçede yaşayan bazı vatandaşlar iş yerlerinin camlarına ve araçlarının yapıştırdıkları çıkarmalarla il temalı tiyatro yarışmaları düzenleyerek il olma taleplerini gündemde tutmaya çalışıyorlar.

Siverek’i il yapma ve kalkındırma derneği’nin (SİVİL-DER) eski başkanı Koçali Aymaz il talebinin farklı bir yöntem kullanarak gündemde tutmaya başladı.

22 yıl dernek Başkanlığı yapan halen derneğin fahri başkanlık görevini sürdüren Aymaz Ofis Mahallesinde bulunan evinin dış giriş kapısına ” Siverek 82 plakası ile Siverek il olsun, hak yerini bulsun” yazısını yazarak dikkat çekti.

Aymaz tüm Sivereklilere çağrıda bulunarak şunları kaydetti: “Tarihi ve haklı bir mücadele yürütüyoruz. 1926 yılında elimizden alınan hakkımızın iadesi için mücadele veriyoruz Siverek il olana kadar bu mücadeleye devam edeceğiz. Evimin giriş kapısına bu haklı talebi yazarak bu konuda kamuoyu oluşturmak amacındayım, çağrım tüm Sivereklileredir. Bulunduğunuz her alanda il hakkımızın iadesini dile getirecek yazıları kapınıza evinizin ve iş yerlerinize asın ben dış kapıya yazarak bunu dile getirmeye çalıştım Siverekli kardeşlerimin bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum.”

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Takla atan otomobildeki 4 kişi yaralandı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde takla atarak şarampole devrilen otomobilde bulunan 4 kişi yaralandı. Alınan bilgilere göre, Diyarbakır istikametinden Siverek yönüne ilerleyen Selahattin Duran idaresindeki 31 KHK 37 plakalı otomobil, aynı yöne ilerleyen Ahmet Ertan Altan yönetiminde 21 AU 480 plakalı tıra yandan çarptı. Sürücünün çarpmanın etkisiyle direksiyon hakimiyetini yitirmesi üzerine içinde […]