‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi başladı

İnsani Yardım Vakfı (İHH), Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığınca 2013 yılında başlatılan ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesi kapsamında okullarda tanıtım çalışmalarına başlandı.

Eğitim Bir Sen ilçe temsilcisi Fikret Aslanparçası, İHH Koordinatörü Ramazan Baylan ve basın mensupları, 2017-2018 eğitim öğretim yılının tanıtımına Yusuf Sami Kız Anadolu İmam Hatip Lisesinde başlayarak ilk kumbaraları açtı.

İHH Koordinatörü Ramazan Baylan, projeyi ‘Yetim gülerse dünya güler’ anlayışı ile sürdürdüklerini, ülkede ve dünyanın bir çok yerinde yetimlere umut eli uzatıldığını söyledi. Baylan, dünya genelinde 400 milyon yetim bulunduğunu, İHH’nın bu yetimlerden 800 binine dönemsel yardım, yurt dışında 90 bin, yurt içinde 85 bin 485 yetime düzenli maaş verildiğini dile getirdi.

Siverek’te ise 200 yetime düzenli olarak aylık maaş verdiğini ancak bu rakamın yetersiz olduğunu belirten Baylan, “İlçemizdeki yetim sayısı çok daha yüksek. Öğrencilerimizden, öğretmen ve hayırsever velilerimizden gelecek bağışlarla daha çok yetime ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Eğitim Bir-Sen Siverek Temsilcisi Fikret Aslanparçası, değerler eğitimine önem veren ve destek veren bir sendika olarak bu projeyi önemsediklerini ve desteklerini söyleyerek “Bu düşünce ile ilçemizdeki her okulumuzda en 1 yetimin sahiplenilmesi noktasında çalışmalara ağırlık vereceğiz. Bu konuda başta sendika üyelerimiz olmak üzere bütün öğretmen ve öğrencilerimizin duyarlılık göstermelerini bekliyoruz. Ayrıca bu tür çalışmaların öğrencilerimizde paylaşma, yardımlaşma , kardeşlik ve empati duygularını geliştirdiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Yusuf Sami Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Mehmet Ali Gedikli, geçen yıl 6 yetime sponsor olduklarını ve 4 aylık kısa bir sürede yetimlerin bir yıllık iaşelerini karşıladıklarını söyledi. Gedikli, “Bu yıl 10 yetime sponsor olmayı hedefliyoruz. Bugün yardımsever öğrencilerimiz, kumbaralarını dolaştırıp harçlıklarını yetim kardeşleri ile paylaşmak üzere kumbaralara eklediler” dedi.

Projede aktif olarak görev alan ekiplerin ilçede bulunan diğer okullarda tanıtım çalışmalarına devam edeceği belirtildi.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek'te silahlı çatışma

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde iki grup arasında belirlenemeyen bir nedenle çıkan silahlı çatışmada çok sayıda araç ve işyeri hasar gördü. Olay, gece geç saatlerde Hasan Çelebi Mahallesi’nde meydana geldi. Alınan bilgilere göre, Rüştü Küçükömer Caddesinde henüz kimlikleri belirlenemeyen iki grup arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine taraflar arasında silahlı çatışma başladı. […]