Taziyede yemek geleneği kalksın mı?

Başyazarımız Şükrü Dolaş’ın 1 Şubat 2017 tarihinde yazdığı “Taziyede yemek geleneği kalksın mı?” yazısının ardından Habertürk gazetesinin Diyarbakır’da “Krediyle Taziye” haberiyle beraber gözleri yeniden taziyelerdeki yemek geleneğine çevirdi.

Başyazarımız Şükrü Dolaş’ın yazısı ve Habertürk gazetesinin haberi:

“Toplum olarak köklü geleneklerimiz bulunuyor. Bazı geleneklerimiz gerçekten insanca olup, aynı zamanda insanın omzuna maddi ve manevi büyük yük bindirmektedir. Zamanla bazı geleneklerimiz ya erozyona uğrayıp değişiklik gösteriyor, ya da eskisi kadar önemi kalmıyor. Bunlardan en önemlileri komşuluk, kirvelik ve taziye geleneklerimizdir.

Kirvelik ve komşuluk geleneği daha doğrusu kültürümüz, çınar ağaçlarının erozyona uğramış hali durumunda, gün geçtikçe bireysellik mikrobu bu güzel geleneğimizi hasta edip yavaş yavaş yok etmeye çalışıyor. Son günlerde Şanlıurfa ve Siverek ilçesinde din adamları ve Sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katıldığı gereksiz olarak değerlendirdiği bir geleneğimiz olan” taziyelerde yemek geleneğinin ” kaldırılması tartışmasıdır.

Yüzyıllardan beridir süre gelen taziyede yemek geleneği, özellikle ekonomik sıkıntısı olanlar için ölüm acısıyla birlikte ağır bir yük olmaktadır. Geçtiğimiz aylarda ekonomik olarak sıkıntıda olana bir arkadaşım yakınının yemek ve diğer taziye masrafını karşılamak amacıyla kredi çekmek zorunda kaldı. Kısacası ölmüşünün ruhuna faizle vatandaşa yemek yedirdi.

Siverek’te görev yapan din adamlarımız da taziyede yemek verilmesinin kaldırılmasını, bunun taziye sahiplerine manevi ölümün acısıyla birlikte ekonomik bir zorluk yaşattığına dikkat çekiyorlar.
Bu konuda Siverek’te Bulunan Bazı Sivil Toplum kuruluşlarının temsilcileri de taziyelerde yemek geleneğinin kaldırılması için çalışmaya başladıklarını belirtiyorlar. Siverek Gıda Maddeleri Odası Başkanı Abdulvahit Sevdalı önceki gün beni telefonla arayarak bu konuda bir çalışma başlatacaklarını, çalışmalara destek vermemi talep etti.

Şahsen bu konuda belediye tarafından yapılacak bir halk oylamasıyla kararın verilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum.

Değerli Başkan Sevdalı bana yaptığı açıklamayı siz sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum. Bu yazının bir amacı da siz değerli okurların bu konudaki görüşleridir.
Sevdalı: “Yüz yıllardan beridir süre gelen taziye de yemek geleneği birçok mağdur aileyi daha mağdur etmektedir. Daha önce belediyemiz hastalık saçıyor diye taziyelerde (Mıra) acı kahveyi yasakladı. Taziyeler de yemek geleneğinin kaldırılması amacıyla ilçe müftülüğümüz, kanat önderlerimiz ile ilçede faaliyet gösteren dernekler STK temsilcileriyle bire bir görüşüp bu konuda onlarında desteğini alarak bu geleneğin kaldırılmasından yanayım”

Gıda maddeleri odası başkanının aslında önerisi makuldür. Ölüm acısını yüreğinde yaşayan vatandaşlarımızın birde yemekle uğraşması gelenlere yemek ikramı zorunluluğunun bir şekilde kaldırılması bence de uygundur.

Bu konuda başta belediye başkanımız, meclis üyelerimiz siyasi parti ilçe başkanlarımız, muhtarlarımız, aşiret liderlerimizin önderlik yapması halinde acı kahve ikramının kaldırılması gibi yemek ikramı da kalkar.

Habertürk gazetesinden Veysi İpek’in haberi:

Güneydoğu Anadolu’da taziye çadırlarında, 3 gün öğle ve akşam yemeği veriliyor. Ölen aşirettense, gelen binleri buluyor. Taziye yemekleri için kişi başı 7-15 TL fiyat çıkaran yemek fabrikaları bile açıldı. Ancak taziye evi maliyeti için kredi çeken acılı ailelerin artmasıyla halk çareyi müftüye koşmakta buldu.

Güneydoğu Anadolu’da, yakını ölenlere komşularının yemek götürmesi geleneği son 20 yılda şehirleşmeyle birlikte vefat edenlerin yakınlarının taziyeye gelenlere yemek vermesine dönüştü. Bölgede ölen kişinin yakınları taziye çadırı kurup aralarında topladıkları parayla üç gün boyunca öğlen ve akşam yemeği veriyor.

TAZİYE YEMEĞİ İÇİN BANKADAN KREDİ

Gazete Habertürk’ten Veysi İpek’in haberine göre taziye yemekleri için Güneydoğu’nun tüm il ve ilçelerinde yemek fabrikaları açıldı. Buralarda içecek ikramı sürekli yapılırken, yemek saatlerinde öleni ve yakınlarını tanımadığı halde ihtiyaç sahipleri de gidip karınlarını doyuruyor. Fabrikalar kişi başı 7-15 lira arasında fiyat çıkarırken bu yemeklere en az 150 kişi katılıyor. Aşiretlerde ise bu sayı 1500’ü buluyor.

Hayır yemeği geleneği, maddi durumu iyi olmayan ya da akrabası az olan kişiler içinse adeta külfete dönüştü. Birçok kişi taziye yemeği masrafı için bankadan kredi çekmeye başladı. Mardin’de şikâyetler üzerine bazı aşiretler akşam yemeğinin verilmemesi kararını aldı. Konu bölgede sosyal yaraya dönüşürken birçok mağdur, “Hocam faizle para çektim, fetva verin bizi kurtarın” talebiyle müftülüklere başvurdu.

‘MAHALLE BASKISI GÜNAHA GÖTÜRÜYOR’

Taziyelerde yemek ikramının sünnette de karşılığı olmadığını belirten Diyarbakır İl Müftüsü Burhan İşliyen, “Cenaze sahiplerinin yemek vermek zorunda kaldığı uygulama dinen de caiz ve uygun değil, ahlaken de uygun değildir. Çünkü herkesin imkânının aynı olmadığı aşikârdır. Konuyla ilgili oluşan mahalle baskısına, ‘Cimri, babasının arkasından yemek vermedi, hayır işlemedi’ gibi eleştirilere maruz kalmamak için zaman zaman gayri meşru yollara da müracaat etmektedirler. Kimisi evindeki geçim kaynağı olan ineğini kesmek zorunda kalıyor kimisi de dinin asla cevaz vermediği faizle kredi çekip taziye yemeği veriyor. Faizle kredi çekmek haramdır, o yemeği ikram etmek de yemek de haramdır. Şikâyetler üzerine cuma hutbesi okuttuk. İlçe müftülerimiz taziye evi sorumluları, dernek başkanlarıyla, dernek sorumlularıyla toplantılar yaptılar. Taziye adabını anlatan tabelalar yaparak taziye evlerine dağıttık” dedi.

‘TESELLİ YERİNE ÖDEME STRESİ’

Diyarbakır’da yakın zaman önce annesini kaybeden M.O. şunları anlattı: “7 kardeşiz. Annem tedavi gördüğü hastanede vefat etti. Uzun tedavi sürecinde ben ve kardeşlerim ekonomik olarak yıprandık. Defin işlemlerinin ardından bankaya giderek taziye için 10 bin lira faizle kredi çekmek zorunda kaldım. Ancak taziyede teselli yerine ödemelerim aklıma geldikçe stres oldum. Allah kabul etsin ve affetsin, bir de faizli parayla hayır işlemeye çalıştık.”

‘TAZİYE İÇİN BORÇ ALDIM’

Bismil’de kanser hastası kardeşini defnettikten sonra Diyarbakır’da taziye çadırı kuran ve ismini vermeyen bir vatandaş ise, “Taziye masrafları için akrabalarımdan borç para aldım. Yetmedi kredi çektim. Taziyemin bir öğünlük yemeğini, yanında çalıştığım işadamı karşıladı. Geri kalan masrafları ben yaptım. Keşke kardeşim ölmeseydi, bir bu kadar daha borçlansaydım. Borcu öderim ama faizle çekmek zorunda kaldığım para kafamı kurcalıyor” diye konuştu.

‘YARDIM AĞLARI ÇALIŞTIRILMALI’

Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Vahap Coşkun şu değerlendirmede bulundu: “Çatışmalı ortam nedeniyle köyden şehirlere göç oldu. Taziye geleneği değişti. Diyarbakır’da başlayan bölgeye hızla yayılan taziye evleri açıldı. Taziye evleri belediyeler ve kamunun yatırımları içinde de yerini aldı. Gelenek kısa sürede sosyal bir yapıya, insanların sosyalleşmesine dönüştü. Ancak uzun sürdüğü için getirdiği bir külfet de var. Bölgede ciddi ekonomik problemleri olan ailelere bunu yüklemek olmaz. Var olan yardım ağlarının çalıştırılması gerekiyor. Ailelere bir nebze de olsa kamu veya sivil toplum destek sunabilir. Taziye kültürünün bölgede kaldırılması mümkün değil ancak mağdur bilinen ailelere yük getirecek davranışlardan kaçınmak gerekiyor.” (Kaynak: Habertürk)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Siverek’te

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ Siverek Ak Parti İlçe teşkilatının düzenlediği 6. olağan kongresine katıldı. Yenişehir mahallesinde bulunan kapalı spor salonunda düzenlenen kongreye Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’ın yanı sıra Ak Parti Milletvekilleri Mehmet Kasım Gülpınar, Mehmet Ali Cevheri, Mahmut Kaçar, Ak Parti İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, […]