Saman bollaştı, fiyat düştü. Besicilerin yüzü güldü

Siverek’te saman bollaşınca fiyatlar düştü. Hayvancılık yapanlar için altın değerinde olan saman bol ve ucuz olması çiftçilerin yüzünü güldürdü.

Geçen yıl hayvancılık yapanlar için adeta altın değerinde olan samanın bu yıl bol olması besicilerin ve çiftçilerin yüzünü güldürdü. Geçen yıl doğu ve güneydoğu illerinde saman sıkıntısının yaşanması fiyatları ikiye üçe katlamasına sebep olurken, bu yıl ise saman fiyatı geçen yılın fiyatlarına göre yüzde 40-50 oranında düştü.

Geçen sene kırmızı saman fiyatının 1 TL, beyaz saman fiyatının ise 50 kuruşu bulması çiftçileri zor durumda bırakmıştı. Siverek’te saman alım-satımı yapan Hanefi Yılmaz, bu yıl sap bolluğundan dolayı saman fiyatlarının düştüğünü belirterek: “Saman geçen yıl altın değerinde idi. Fiyatlar 1 TL’yi gördü. Bu çok sık yaşanan bir durum olmasa da hayvancılık yapan çiftçi ve köylüyü bir hayli zor durumda bıraktı. Bu yıl ise saman bolluğu var. Geçen yıl samanı depolayanlar, bu senede yükseleceğini düşünerek satmadılar. Yıl bereketli olunca, saman bolluğu yaşandı. Depolardaki samanlar da piyasaya girince fiyatlar %50 oranında düştü. Geçen sene 1 liradan alıcu bulan kırmızı saman bu sene 40 kuruşa kadar düştü. Beyaz saman ise 25-30 kuruşa satılıyor” dedi.

Geçimini hayvancılık yaparak sağladığını belirten Sefer Gelen ise, saman fiyatlarının düştüğünü ancak hayvanların para etmediğinden yakındı.

Gelen yaptığı açıklamada, “Köylünün malı ve ürünü hiç para etmiyor. Ürünlerimiz sürekli düşüyor, hayvan yemi yükseliyor, tarlaya attığın gübre yükseliyor, mazota her gün zam geliyor. Fakat çiftçinin ürününe ise bir şey yok. Buğday için fiyat açıklanıyor, fakat ürünlerimiz en düşük fiyattan yemlik fiyatına satılıyor. Saman fiyatının düşmesi önemli değil, tarım ve hayvancılıkta diğer girdilerin düşmesi lazım” dedi.

Hayvan tüccarları küçükbaş hayvan fiyatlarında geçen seneye oranla artış olduğunu söyledi. Geçen yıl orta halli bir koyun fiyatının 400 TL civarında olduğu, bu yıl ise bu fiyatın artarak 550-600 TL’ye çıktığı belirtildi.

saman-bollasti-fiyat-dustu (1) saman-bollasti-fiyat-dustu (4) saman-bollasti-fiyat-dustu saman-bollasti-fiyat-dustu (3) saman-bollasti-fiyat-dustu (2)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hüda-Par, Kaymakam Erkal'ı ziyaret etti

Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Ahmet İdem ve ilçe teşkilatı üyeleri, Siverek Kaymakamı Hamza Erkal’ı makamında ziyaret ederek bir süre görüştü. Görüşme sırasında ilçe sorunları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ziyarettin ardından konu hakkında gazetecilere bir açıklama yapan Hüda-Par Siverek İlçe Başkanı Ahmet İdem, “İlçe teşkilatı olarak Siverek Kaymakamı Hamza Erkal’ı nezaket […]