Çobanların futbol aşkı engel tanımıyor

[Özel Haber – Cuma Sarı – Fikret Uğurlu – Lütfü Yalgı] Şanlıurfa ile Diyarbakır arasındaki Karacadağ bölgesi kırsalında bazı gençler, futbol maçı için haftanın bazı günleri yaklaşık 5 kilometrelik yolu eşek sırtında katediyor.

‘Şevin’ denilen yöntemle geceleri koyun otlatmak için çobanlık yapan mahallenin gençleri, gündüz saatlerinde ise haftanın iki günü futbol oynamak için sahaya gidiyor. Maç öncesi evlerinde hazırlanan gençler, futbol sahasının mahallenin dışında olması nedeniyle 5 kilometrelik yol için eşeklerle buluşma noktasına geliyor.

Boş bir araziyi kendi imkanlarıyla taşlarını ayıklayıp toprak tesviyesi yaptıkları futbol sahasına giden herhangi bir yolun olmaması, kullandıkları yolun da taş yığınları ve engebeli olması gençlerin ulaşımını bir hayli zorlaştırıyor.

Ulaşımında çaresini bulan gençler, gece çobanlık yaparken yiyeceklerini yükledikleri eşekleri kullanıyor. Futbol oynamak için 5 kilometrelik yolu eşeklerle kat eden çoban gençler, hazırlıkların ardından maça başlıyor.

Gençler maça başlarken eşekleri ise saha kenarında bulunan otlak alanda yanlarında getirdikleri ip ve demir ile bağlayarak otlamaya bırakıyor. Kıran kırana geçen maçın sonunda ise sahaya geldikleri gibi eşeklerine binerek mahalleye dönüyorlar.

Kurdukları takımlara aşağı ve yukarı mahalle olarak isim veren gençler, maçların ise kardeşlik havasında geçtiğini belirtiyor.

Haftada iki gün futbol oynamak için 5 kilometrelik yolu eşeklerle geldiklerini kaydeden mahalle gençlerinden Ali Boynukara, “Tek eğlencemiz, tek aşkımız futbol, mesleğimiz ise çobanlıktır. Fırsat bulduğumuzda haftada iki defa maça geliyoruz hemen. 5 kilometre yolumuz var. Tek isteğimiz yolu olan güzel bir saha olursa çok güzel olur.” ifadelerini kullandı.

Futbol oynamaya geldiği bütün arkadaşlarının da kendisi gibi çoban olduğunu dile getiren Zülfikar Evcen, “Haftada iki gün gelip burada top oynuyoruz ama yol olmadığı için çok zor oluyor, mecburen eşeklerle geliyoruz buraya. 5 kilometrelik bir yol var ve haftada en az iki gün buraya geliyoruz. Mesela kış aylarında kar yağınca da eşeklerle buraya geliyoruz ama çok zor oluyor. Buradan yetkililere sesleniyorum bir top sahası yapılırsa çok iyi olur. Bizim futbol aşkımız engel tanımıyor, tüm takım arkadaşlarımın hepsi herkes topu çok seviyor.” diye konuştu.

Hayvancılık ile uğraştığını belirten Ömer Evcen ise mahallede saha olmadığı için 5 kilometrelik yolu eşeklerle geldiklerini söyledi. Futbol oynamak için yetkililerden saha yapmalarını talep eden Evcen, başka talepleri olmadığını dile getirdi.

Aşağı mahalle takımının kaptanı Nevzat Polat mahalle iki takım kuracak kadar genç olduğunu söyleyerek, şu ifadeleri kullandı: “Normalde çevre köylerden buraya konuk ediyoruz bu sahada oynamak için, onlarda geliyor burada karşı karşıya top oynuyoruz. Rakiplerde yol olmadığı için belirli bir yere kadar araçlarla geliyor daha sonra ise ya eşeklerle yada yürüyerek geliyor. Sahamız uzak köyden, 4-5 kilometre falan var. Yol taşlık olduğu için yürüyerek gittiğimizde kramponlarımız yırtılıyor, iki maçtan sonra onları atıyoruz. Yetkililerden isteğimiz köyümüzün yakınına bir saha yapılması veya sahamıza yolun gelmesidir.”

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dolu ve sağanak yağış tarım arazilerini vurdu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde etkili olan yağmur yağışının yanı sıra dolu bazı ekili alanları vurdu. Gece saatlerinde etkili olan yağmur, bir süre sonra Karacadağ bölgesinde dolu yağışı olarak devam etti. Yağmur nedeniyle dereler taşarken, dolu yağışının tarım arazilerini etkilediği belirtildi. Bölgedeki etkili alanları etkileyen dolu yağışının en fazla Küptepe, Ekili, İleri […]