Dolu ve sağanak yağış tarım arazilerini vurdu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde etkili olan yağmur yağışının yanı sıra dolu bazı ekili alanları vurdu.

Gece saatlerinde etkili olan yağmur, bir süre sonra Karacadağ bölgesinde dolu yağışı olarak devam etti. Yağmur nedeniyle dereler taşarken, dolu yağışının tarım arazilerini etkilediği belirtildi.

Bölgedeki etkili alanları etkileyen dolu yağışının en fazla Küptepe, Ekili, İleri ve Çıkrık mahallerinde etkili olduğu öğrenildi.

Dolu yağışı nedeniyle henüz kendilerine başvuru olmadığını belirten Siverek Ziraat Odası Başkanı Cuma Polatoğlu, “Yağışlarla ilgili son günlerde kısmi yağışlar oluyor ama genel olarak kurak geçti. Bölge olarak Şanlıurfa genelinde kuralık yaşıyoruz” dedi.

-“Rekoltede %30’luk kayıp bekliyoruz”

Kuraklık nedeniyle ekinlerin zarar gördüğünü dile getiren Polatoğlu, “Bundan sonra yağacak yağmur sadece buğday ve nohuda faydası olabilir. Mercimek ve arpa darbe yedi” diye konuştu.

-2 saatlik yağış sele dönüştü

Öte yandan ilçe kırsalında öğle saatlerinde iki saat etkili olan sağanak yağış nedeniyle yollar bozuldu, hayvanlar telef oldu, köprüler seli aldı.

Karacadağ bölgesinde 2 saat etkili olan sağanak yağış tarım arazilerine zarar verirken, Karabahçe Mahallesi’nde yaşanan sel baskını nedeniyle yollar bozuldu, köprüler zarar gördü. Yağış nedeniyle Karkaşi, Çevirme, Kulaksız, Fırın, Susuz mahallelerini etkilerken, Örgülü ve Ada mahallelerinde ise yaklaşık 10 büyükbaş hayvan sele kapıldı.

Elektrik direklerinin de devrildiği bölgedeki bazı mahallelere elektrik verilemediği öğrenildi. Karabahçe mahalle muhtarı Mehmet Delidolu, sel baskınının aniden geldiğini söyledi. Derelerin dar olduğunu öne süren Delidolu, bir kaç evi de su bastığını belirtti.

Karkaşi Mahalle muhtarı Mahmut Eskimiş, iki saatlik yağışın ardından mahalleyi selin vurduğunu söyleyerek, “Mahalledeki menfez ve köprüleri kendi imkanlarımız ile yaptık. Evlerde herhangi bir zarar yok ama köprüler zarar gördü. Örgülü mahallesinde bir kaç hayvan telef oldu.” diye konuştu.

Ada mahallesi sakini Halit Karaca ise,  “2006 yılında meydana gelen sel nedeniyle saman, buğday ve arpalarımız gitti. Yalnız yağmurlu günlerde nöbet tutuyorum sabaha kadar. Bu kadar yağmur gece saatlerinde yağsaydı evi bile götürürdü. Burada iki tane hayvan gitti.” dedi.

Yağışın ardından etkilenen mahallelerde incelemelerde bulunan Siverek Belediyesi yetkilileri, mahalle sakinleriyle görüşerek zarar gören yol ve menfezlerin onarılacağını söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Hatipoğlu, AK Parti'den aday adayı oldu

Resmi başvurusunu Ankara AK Parti Genel Merkez’ine yaparak aday adaylığını kamuoyunu kamuoyuna açıklayan iş adamı İsmail Hatipoğlu, Şanlıurfa’dan Milletvekili aday adayı oldu. Aday adayı olduğunu sosyal medya hesabından duyuran Şanlıurfalı iş adamı İsmail Hatipoğlu, şu ifadeleri kullandı: “24 Haziran’da yapılacak olan genel seçimde Şanlıurfa’dan milletvekili aday adaylığımı Ankara genel merkezden […]