Kadınlara ücretsiz kanser taraması

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde gezici araçla kadınlara yönelik ücretsiz kanser taraması yapıldı.

Siverek Sağlık Müdürlüğü tarafından ‘erken teşhis hayat kurtarır’ sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında Aile Destek Merkezlerindeki (ADM) kursiyerlere dijital mamografi çekimiyle meme kanseri taraması yapıldı.

Siverek İlçe Sağlık Müdürü Osman Güzen, kadınlarda en sık görülen kanser türünün meme kanseri olduğunu belirterek, “Meme kanserini erken tanı ile saptamak ve  tedavi altına alıp hastalığı en aza indirgemek hedeflenmektedir. Siverek ilçe Sağlık Müdürlüğü ve Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle 3 Nolu Aile Destek Merkezinde sağlık aracında ücretsiz meme ve rahim ağzı kanseri taraması yapılmaktadır. 40-69 yaş arası her kadın 2 yılda bir meme kanseri taraması yaptırmalıdır. Rahim ağzı kanseri için ise 30-65 yaş arasındaki kadınlara 5 yılda bir tarama yapılması gerekmektedir.” dedi.

Siverek İlçe Sağlık Müdürü Osman Güzen

Vatandaşların Şanlıurfa ya gidip mamografi çekmesi yerine hizmeti ayağına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Güzen, şunları söyledi: “Vatandaşlarımız rahim ağzı kanseri taramasını Aile Sağlık Merkezlerinden ve Siverek İlçe Sağlık Müdürlüğünden ücretsiz bir şekilde yapabilirler. Vatandaşlarımızın mamografi çekimi için ise isimlerini İlçe Sağlık Müdürlüğü Ketem Birimine yazdırmalarını istiyoruz.” (Haber: Fikret Uğurlu)

0 0
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleppy
Sleppy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yıldırımın yere düşme anı kameraya yansıdı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde etkili olan yağışın ardından Fırat Mahallesi’nde yıldırımın yere düşme anı güvenlik kamerasına yansıdı. Zaman zaman etkili olan şiddetli rüzgar ile yağmur öğleden sonra sağanağa dönüştü. Yağışın etkili olduğu Siverek-Çermik karayolu kavşağındaki çeşmeye düşen yıldırım, bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi. Feribot Kavşağı’nda bulunan çeşmenin yakınlarına düşen yıldırım, […]