Kırtasiyeciden örnek uygulama: Kiralık roman

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir girişimci kitap okumak isteyip de alamayanlar için kiralık roman uygulaması başlattı.

Bir çok alanda kiralık dönemi başlatılırken kiralama furyasına şimdi de ‘roman’ katıldı. Yusuf Cami Caddesi’nde kırtasiye işletmecisi, roman ve hikaye tutkunları için kiralama uygulamasına geçti.

Okuma alışkanlığının geliştirilmesi amacıyla bir hafta önce başlatıldığı öğrenilen ‘kiralık roman’ uygulamasına 25 kişinin başvurduğu belirtildi. Genç girişimci, yaklaşık bin romanın olduğu raflarda uygulamaya ilgi olması halinde sayıyı arttıracağını ifade etti.

Ücreti sembolik olarak belirlediklerini dile getiren 25 yaşındaki Halil Karaca, şunları söyledi: “Malumunuz Türkiye’de okuma alışkanlığı gün geçtikçe bitiyor. Onun önüne geçebilmek için böyle bir uygulama yaptık. Şuan raflarımızda binden fazla roman var, amacımız ise gençlerimizin okumasıdır. Ülkemizin okuma alışkanlığını daha üst düzeye çıkarmak için yaptık.”

Aylık 4 liraya talep edildiği kadar kitap okuma imkanı sunduklarını belirten Karaca, “Gençlerimiz ve öğrencilerimiz istedikleri kadar okuyabilir. Kitap sayısını giderek arttıracağız. İnsanlarımız bir kitabı alıp okuduktan sonra eve bırakıyor, bundan dolayı farklı bir uygulama yaptık. Kitap artık rafta değil de 4 liraya istediği kadar kitap okuyabilir. En azından maddi açıdan daha rahatlar ve istediği kadar roman okuyabilir.” diye konuştu.

Uygulamanın kitapseverler açısından iyi olduğunu söyleyen Fatih Ayata, “Herkesin beğeneceği bir uygulama olmuş maddi açıdan. İnsanları maddi açıdan bir daha rahatlığa kavuşturacak çünkü her zaman kitap almak için para bulamayabiliyor öğrencilikte. İstediğin kadar kitap kiralayarak cüzi bir para karşılığında onu bırakıp başkasını alabiliyorsun. Hem daha çok okuma şansın oluyor, hem de cüzi bir miktar para ile işin içinden çıkabiliyorsun. İyi bir uygulama, beğendim.” dedi.

Uygulamayı beğendiğini ve gerekli olduğunu ifade eden Orhan Yanıkdağ ise, şunları kaydetti: “Parayı vererek kitap aldığımızda evde birikmiş olacak ama burada ayda sadece 4 liraya bir ayda istediğiniz kadar okuyabiliyorsunuz. Bu da bize maddi olarak tasarruf sağlıyor ve kitapseverler için tavsiye edebileceğim bir uygulama. İstediğimiz kadar kitabı alıp okuyabiliyoruz, maddi durumu iyi olmayan insanlarımız var ve sürekli kitap alamıyordur ama burada sadece 4 liraya istediği kadar kitap alabiliyor. Arkadaşımızı tebrik ediyorum, inşallah daha çok çeşitle insanlar daha çok teşvik ve tavsiye ederek bunu genele yayabiliriz.” (Haber: Şükrü Dolaş – Cuma Sarı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tarihi milattan öncesine dayanan tapınak bulundu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Başbük Mahallesi’nde tarihi milattan öncesine dayanan yaklaşık 3 bin yıllık Asur dönemine ait tapınak bulundu. Mahalle yakınlarında kaçak kazı yapanların Jandarma tarafından gözaltına alınmasının ardından yapılan incelemelerde tespit edilen tapınak alanında Şanlıurfa Müze Müdürlüğü uzmanlarınca bölgede kazı çalışmaları başlandı. Kısa süre içinde yoğun bir şekilde sürdürülen […]