7’ncisi düzenlenecek Ufka Yolculuk sınavının konusu açıklandı

Yayınlayan: Yönetici -

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde de her yıl düzenlenen ‘Ufka Yolculuk’ kültür yarışmasının bu seneki konusu ‘güzel ahlak’ olarak belirlendi.

“Kaybedeni olmayan yarışma” temasıyla bu yıl 7’ncisi düzenlenen, dünyanın farklı ülkelerinden ve Türkiye’nin tüm illerinden katılımcıların yarıştığı ‘Ufka Yolculuk Kültür Yarışması’ iki aşamadan oluşacağı bildirildi.

Yarışma Türkçe dilinde Ufka Yolculuk için özel olarak hazırlanan İlkokul Kategorisi için “Güzel Ahlak Yolculuğu”, Ortaokul Kategorisi için “Erdemler Kampı”, Lise Kategorisi için ise “İhyâu Ulûmi’d-Dîn’den Kesitlerle Güzel Ahlâk” adlı eserlerden yapılacağı belirtildi.

Ayrıca, yarışmanın bu yıl önceki yıllardan farklı olarak iki aşamada yapılacağı, birinci aşamanın online sınav, ikinci aşamanın ise yazılı sınav olacağı ifade edildi. Online sınavda belirlenen puan barajını geçebilen yarışmacıların yazılı sınava katılmaya hak kazanacakları bildirildi.

Öte yandan sınavın amacıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Gençlerin yarışma için belirlenen ve hazırlanan kitaptaki bilgilerle manevi gelişimine katkı sunmak, ahlakın en güzeline sahip Peygamber Efendimiz’in ahlakı ile ahlaklanmasına vesile olmak, her yıl toplumun ihtiyaç duyduğu güncel konuları ele alarak İslam’ı en güzel şekilde tanıma, anlama ve hükümlerini uygulama konusunda insanlara yardımcı olmak, okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde; okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine, insanlarımızın sahih kaynaklarla buluşmasına bir nebze de olsa katkı sağlamaktır.”

Dereceye giren yarışmacılara çeşitli ödüllerin verildiğinin belirtildiği açıklamada, “Yarışma sonucunda dereceye giren öğrencilere Merkezi, Şanlıurfa ve Siverek çapında çeşitli ödüller dağıtılacaktır. Yarışma tüm kategoriler için iki aşamalı olacaktır. Birinci aşama 16 Şubat 2019 Pazar günü Online Sınav uygulaması. İkinci aşama 17 Mart 2019 da Yazılı sınav şeklinde olacaktır.” Denildi.

Umutlu Yaşam Derneği’nin de (UMUT-DER) sponsor olarak destek verdiğinin vurgulandığı açıklamada şunlar kaydedildi: “Gençlerimizin milli ve manevi alandaki gelişmelerini önemsiyor ve bu yönde yapılan tüm çalışmaları desteklediğimizi bildiriyoruz. Bu amaçla Ufka Yolculuk kültür yarışmalarının Siverek organizasyonu ve sponsorluğunu UMUT-DER olarak üstlenmiş bulunuyoruz.  Yarışma sonunda Merkezi ve il ödüllerine ek olarak Siverek ilçesinde her üç kategoride dereceye girecek öğrencilere dernek olarak çeşitli ödüller dağıtacağımızı bildiririz. Kitapların öğrencilere ulaşmak, yarışmaya katılımlarını sağlamak amacıyla Siverek Merkezde yer alan tüm okullar derneğimiz tarafından ziyaret edilip yapışma konusunda bilgilendirme yapıldı. Tüm gençlerimize yarışma için itinayla hazırlanan kitapları almaları, yarışmaya katılmaları yönünde çağrıda bulunuyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Siverek Emniyet Müdürlüğü uyardı, dikkatli olun!

Siverek Emniyet Müdürlüğü bir kişiyi çeşitli hilelerle aldatarak kendisine ya da başkasına menfaat sağlamak amacıyla yapılan eylemler konusunda uyardı. Toplum Destekli Polis Büro Amirliği tarafından iletişim yoluyla dolandırıcılık konusunda ilçedeki resmî kurumlara yapılan bilgilendirme kapsamında personelin uyarılması istendi. Bilgilendirme notunda ülkede en yaygın dolandırıcılık yönteminin telefonla ‘kontör/para dolandırıcılığı’ olduğu belirtildi. […]

Benzer Haberler